Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Επιτέλους νίκη για την Κηφισιά, 81-72 τα Τρίκαλα

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έδωσε η Νέα Κηφισιά, η οποία επικράτησε 81-72 των Τρικάλων στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα των πλέι οφ.

Η Νέα Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εμμονή των Τρικάλων από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (0/8 τρίποντα) και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έκλεισε την περίοδο στο +10 (22-12).

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πέρασαν το παιχνίδι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και τροφοδοτώντας τον Μαυροειδή (14π. μέχρι το ημίχρονο) άρχισαν να οικοδομούν μία διαφορά ασφαλείας, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (47-33).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με εξαντλητική άμυνα στην τρίτη περίοδο να πετύχουν την ανατροπή, αλλά η αστοχία τους στα σουτ εντός πεδιάς δεν τους έφερε ποτέ σε απειλητική θέση, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Νέας Κηφισιάς να φτάσουν χωρίς να αγχωθούν στη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 47-33, 64-50, 81-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Μάνος, Γεωργιάδης

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14(2), Λιακόπουλος 10, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 14, Ψαθάς 11(1), Μελισσαράτος 1, Αντερσον 2, Ντούβνιακ 12(2), Ντέιβις 4, Μπάρλος 13(1), Βασιλόπουλος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης):
Ινγκραμ 6(1), Νικολόπουλος, Τρέισι 4, Χάρις 15(1), Τσούπκοβιτς 10(1), Πάνος 6, Σπανός, Ματαλόν 6, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 2, Αλεξάντερ 7, Χολ 16.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι