Ο Κόροιβος νίκησε στην παράταση τον Απόλλωνα

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε ο Κόροιβος Αμαλιάδας. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό της Ίλιδας με 74-68 στην παράταση, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική, και παραμένει στη διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι οφ, ενώ υποχρέωσε τους Αχαιούς στην έβδομη σερί ήττα τους.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε ο Κόροιβος Αμαλιάδας.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε 16-8 στο 6΄, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκλεισαν την «ψαλίδα» της διαφοράς και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το τέλος του αγώνα, η λήξη του οποίου τις βρήκε ισόπαλες 61-61.

Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου ο Κόροιβος πήρε από την αρχή το προβάδισμα, ενώ ο Βασίλιεβιτς με τρίποντο στα 45΄΄ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (71-66) στους γηπεδούχους και έκρινε ουσιαστικά το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 43-45, 61-61 (κανονική διάρκεια), 74-68 (παράταση)

Διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Τζαφλέρης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος):
Μαγκέτι 5 (1), Μάρσαλ 9 (1), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπόουερς 10, Βασίλιεβιτς 21 (4), Κανονίδης 1, Φιλιππάκος, Κερκ 6, Ρούμπιο 18, Γαλιώτος 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 13, Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 10 (2), Πεν 14 (3), Φιτζπάτρικ 10 (2), Μπατής 3 (1), Ελ-Αμίν 5 (1), Νιφόρας, Γεωργαλής, Σιγκούνας 5, Ότζο 5 (1).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.