Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον ΑΓΟΡ και έχασε έδαφος στη μάχη των πλέι οφ

Σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, το Ρέθυμνο επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 80-79, στερώντας από την Ένωση, την δυνατότητα να διεκδικήσει με αξιώσεις μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου. Με την νίκη του αυτή, ο ΑΓΟΡ έφτασε στους 37 βαθμούς, έναν λιγότερο απ΄ την ΑΕΚ.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι πρώτες δύο περίοδοι ανήκαν στους φιλοξενούμενους που έκλεισαν τον ημίχρονο προηγούμενοι 44-41, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 19-16, ισοφάρισαν σε 60-60, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Τελικά, η ψυχραιμία και η ευστοχία των παικτών του Σκουρτόπουλου, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και τους οδήγησαν στην σπουδαία νίκη. Κορυφαίος για τον ΑΓΟΡ ήταν ο Σαφτενάαρ με 27 πόντους , ενώ από τους παίκτες της Ένωσης, ξεχώρισε ο Χέρστον με 22 πόντους.

Τα 10λεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79

ΑΓΟΡ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σαφτενάαρ 27, Αλεν 7, Κάουνσιλ 11, Καλαμπόκης 17, Φαγέ 9, Χόλις 5, Κράβιτς 2.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Χέρστον 22, Ουιλμπέκιν 6, Ντελινινκάϊτις 4, Σάκοτα 14, Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6, Μιλόσεβιτς 5, Μενσά-Μπονσού 6, Ινγκλις 11.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.