Πρώτη θέση για τον Ολυμπιακό με εύκολο πέρασμα από το ΟΑΚΑ

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 «καπάρωσε» ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ημέρες μετά την πρόκριση για το Final-4 της Ευρωλίγκα, επικράτησαν 77-66 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισαν την πρωτιά στην κανονική περίοδο παρά το γεγονός ότι απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωσή της. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος για πρώτη φορά στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων (στην επαγγελματική κατηγορία) κέρδισε τους «πράσινους» με διψήφια διαφορά μέσα στο ΟΑΚΑ, ήταν ο Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ το ματς πήγε να... τιναχτεί στον αέρα 1.5 λεπτό πριν από το τέλος όταν ο Σπανούλης προκάλεσε τον κόσμο σε τρίποντο που πέτυχε και υπήρξε περίπου 20λεπτη διακοπή. «Δεν έθιξα κανέναν, δεν μετανιώνω», είπε ο Vspan. «Καίει» τον ΠΑΟ το Φύλλο Αγώνα.

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 «καπάρωσε» ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ημέρες μετά την πρόκριση για το Final-4 της Ευρωλίγκα, επικράτησαν 77-66 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισαν την πρωτιά στην κανονική περίοδο παρά το γεγονός ότι απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωσή της. «Δεν έθιξα κανέναν, δεν μετανιώνω», είπε ο Vspan για την κίνηση πανηγυρισμού που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ 1,5 λεπτό πριν από το τέλος.

Δείτε το φωτορεπορτάζ από το ΟΑΚΑ…

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος για πρώτη φορά στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων (στην επαγγελματική κατηγορία) κέρδισε τους «πράσινους» με διψήφια διαφορά μέσα στο ΟΑΚΑ, ήταν ο Πρίντεζης με 16 πόντους και δεύτερος ο Ντάρντεν με 15. |

Ο Μπατίστα έπαιξε και για τον… τιμωρημένο Γκιστ, σημειώνοντας νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Σε περίπου μία εβδομάδα αναμένεται να γίνουν γνωστά τα αποτελέσματα του δεύτερου δείγματος του Τζέιμς Γκιστ και άμεσα θα ανακοινωθεί και το διάστημα απουσίας του λόγω τιμωρίας. Καθώς είναι υπότροπος σε χρήση ινδικής κάνναβης από το 2011, η ποινή αποκλεισμού αναμένεται να ξεπεράσει τους τρεις μήνες.

Ο Γιάνκοβιτς (10π. στην 1η περίοδο) το πήρε… προσωπικά μετά το τζάμπολ σημειώνοντας τους 8 πρώτους πόντους (με 2 τρίποντα) του Παναθηναϊκού, 8-4. Με 2 τρίποντα από Μάντζαρη και Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι απάντησαν με σερί 8-0, 9-12. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε, 18-17, όταν η είσοδος του Παππά έδωσε ενέργεια, ο Μπατίστα εκτός από ριμπάουντ (5 στο δεκάλεπτο) κέρδιζε φάουλ και ο Φώτσης κάρφωνε στη… φάση του αγώνα, από ασίστ του Διαμαντίδη που είχε ήδη 3 στο 10΄, όσες πάντως και ο Σπανούλης.

Με δεύτερο εύστοχο τρίποντο, ο Μάντζαρης διαμόρφωσε το 18-20 και ο Χάντερ το 18-22, σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμα ποτέ στη 2η περίοδο, έστω κι αν ο Μπλουμς μείωσε απειλητικά, 30-32 ευστοχώντας έξω από τα 6.75 (4/17 στο α΄ μέρος οι γηπεδούχοι).

Όμως, αν και ο Μπατίστα έφτασε τους 11 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ (από 3 οι Χάντερ, Ντάστον πριν ολοκληρωθεί η 2η περίοδος), ο Ολυμπιακός με μαεστρικά καλάθια του Ντάρντεν και 11 ασίστ απομακρύνθηκε ακόμη κι από το 33-34 για το 34-38 του ημιχρόνου (άποντος ο Διαμαντίδης, 2 ο Σπανούλης).

Το 7-0 του Ολυμπιακού με την επανέναρξη (Ντάρντεν, Πρίντεζης, Ντάνστον) είχε ως αποτέλεσμα το +11 για πρώτη φορά στον αγώνα, 34-45. Και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Ιβάνοβιτς, αλλά και το 4ο φάουλ του Ντάνστον στο 26΄, τα τρίποντα από Πρίντεζη (39-48) και Σπανούλη (42-53) επέτρεψαν στους Πειραιώτες να ξεφύγουν και με +14, 46-60 και 48-62 (σκορ 3ης περιόδου). Η άμυνα του Ολυμπιακού αποδείχτηκε… απροσπέλαστη για τον Παναθηναϊκό και στην 4η περίοδο, όταν ο Διαμαντίδης με τους… πρώτους πόντους του (είχε όμως 9 ασίστ) μείωσε σε 57-66, 5.38 πριν τη λήξη.

Όμως, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου άρχισαν να σκέφτονται τη Μαδρίτη και το φάιναλ φορ, με αποτέλεσμα το 64-72, από Μπατίστα και Παππά, με εναπομείναντα χρόνο 2.23. Ένα τρίποντο του αρχηγού της ομάδας του Πειραιά, Βασίλη Σπανούλη, 1.30 πριν τη λήξη του ντέρμπι «αιωνίων» της 24ης αγωνιστικής και με το σκορ 64-77 υπέρ του Ολυμπιακού… έβαλε φωτιά στις κερκίδες του ΟΑΚΑ. Ο Σπανούλης έκανε γύρισε προς την κερκίδα πιάνοντας το αυτί του, κίνηση που έχει κάνει και προς τους φιλάθλους της ομάδας του στο ΣΕΦ στο παρελθόν με αποτέλεσμα να εξαγριωθεί ο κόσμος του Παναθηναϊκού.

Αρχικά, η οργή των οπαδών εκφράστηκε με συνθήματα κατά του Σπανούλη και της συζύγου του, η αποστολή του Ολυμπιακού παρέμενε στον πάγκο και εν τέλει αρκετοί οπαδοί πήδησαν από τις κερκίδες στον περιβάλλοντα χώρο και απειλητικά έφτασαν μέχρι το προστατευτικό πράσινο δίχτυ που τους χώριζε από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Άπαντες στην αποστολή του Ολυμπιακού άρχισαν να τρέχουν προς τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα και εν αναμονή της απόφασης του διαιτητή. Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος κινήθηκε προς την αποστολή του Ολυμπιακού, όταν αυτή είχε αποσυρθεί στα αποδυτήρια και επιτέθηκε φραστικά στο αρχηγό των «ερυθρόλευκων» Βασίλη Σπανούλη εξαπολύοντας απειλές κατά του ίδιου και της οικογένειάς του, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες.

Μετά από διαβεβαίωση της αστυνομίας, το ντέρμπι «αιωνίων» της 24ης αγωνιστικής της Α1, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, στο ΟΑΚΑ άρχισε εκ νέου, παρουσία φιλάθλων. Οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφανίστηκαν στο παρκέ στις 21:13 κι ενώ ο αγώνας είχε διακοπεί στις 20:46, δηλαδή μετά από περίπου ημίωρη διακοπή… με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει τελικό σκορ, 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-62, 66-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς):
Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 8 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 2, Νέλσον, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 3, Μπατίστα 22, Μπλουμς 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 7, Σπανούλης 12 (2), Ντάρντεν 15 (1), Σλούκας 3, Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 16 (4), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης.

«Καίει» τον ΠΑΟ το Φύλλο Αγώνα

Στο μεταξύ, βαριά αναμένεται η τιμωρία για την ΚΑΕ Παναθηναϊκός που φτάνει μέχρι με τιμωρία κεκλεισμένων θυρών του ΟΑΚΑ. Συγκεκριμένα, οι τρεις διαιτητές Γκόντας, Αναστόπουλος, Ψαριανός, κατέγραψαν την επίθεση στον πάγκο του Ολυμπιακού, τη φραστική σε βάρος του Βασίλη Σπανούλη, αλλά και τα αντικείμενα που έπεσαν στο παρκέ προκαλώντας την περίπου 20άλεπτη διακοπή.

Παράλληλα, οι διαιτητές αναγράφουν πως ομάδα οπαδών του Παναθηναϊκού κινήθηκε απειλητικά προς τους παίκτες του Ολυμπιακού. Τέλος, λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έβριζαν μαζικά τον Σπανούλη με συνθήματα.

Αντιντόπινγκ για Μπλουμς, Σλότερ, Αγραβάνη, Ντάρνεν

Δύο παίκτες, ως είθισται από κάθε ομάδα πέρασαν από αντι-ντόπινγκ έλεγχο, αμέσως μετά την ολοκλήρωση του ντέρμπι «αιωνίων». Συγκεκριμένα, από πλευράς «πρασίνων» δείγμα έδωσαν οι Γιάνις Μπλουμς και Εϊ Τζέι Σλότερ, ενώ από το νικητή Ολυμπιακό σε δειγματοληψία υποβλήθηκαν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Τερέλ Ντάρντεν.

Live Blog Live: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Στις αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 66-77
Πανιώνιος-Πανελευσινιακός 94-95
Τρίκαλα-Άρης 74-81
Κόροιβος Αμαλιάδας-Απόλλων Πατρών 74-68 (παρ.), 61-61 (κ.α.)

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League