Σάββατο 11 Μαϊου 2024
«Διπλό» εξάδας για το Ρέθυμνο μέσα στα Τρίκαλα

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση της έκτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ των ανδρών έκανε το Ρέθυμνο. Οι Κρήτες νίκησαν τα Τρίκαλα στη θεσσαλική πόλη με 95-85, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, την ώρα που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με ήττα τους εντός έδρας αγώνες τους στο εφετινο πρωτάθλημα.

Με σερί 0-13 το Ρέθυμνο προηγήθηκε 4-19 στο 6΄, ωστόσο ο Ματαλόν με τρίποντο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε τους Θεσσαλούς στο -2 (25-27). Με σερί 6-0 οι Κρήτες ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +8 (27-35 στο 14΄), ενώ με διαδοχικά καλάθια του Κουμπούρα επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (29-41 στο 16΄).

Τα Τρίκαλα «απάντησαν» με σερί 7-0 μειώνοντας σε 36-41, ενώ με νέο σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 44-43 στο 18΄.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το 27 (59-59), ωστόσο το Ρέθυμνο κατάφερε να «ανοίξει» εκ νέου τη διαφορά, η οποία έφτασε τους 11 πόντους (64-75) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Από εκεί και πέρα οι Κρήτες συντήρησαν χωρίς πρόβλημα αυτό το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-47, 64-72, 85-95.

Διαιτητές: Φούφης, Σώμος, Ταρενίδης Στ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Παπάζογλου): Ίνγκραμ 17 (3), Νικολόπουλος, Τρέισι 15, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 17, Σπανός, Καμαριώτης 2, Ματαλόν 9 (1), Θώδος 2, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 3 (1), Λίντκβιστ 9 (1).

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5, Κουμπούρας 13 (1), Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 15 (4), Άλεν 6 (2), Καλαμπόκης 16 (2), Φαγέ 13 (1), Σίνης 4, Χειλαρης 5 (1), Κράβιτς, Ντούλγκεραλ, Χόλις 6 (1).

Αταμάν: «Σλούκας και Χουάντσο θα παίξουν 100% στο Final Four»

Ο Εργκίν Αταμάν εξέφρασε τη βεβαιότητά του ότι τόσο ο διεθνής γκαρντ όσο και ο Ισπανός φόργουορντ θα προλάβουν το Final 4 της Euroleague.