Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Νίκη του Απόλλωνα, επί του υποβιβασμένου Πανιώνιου

Ο Απόλλων Πατρών στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα της χρονιάς επικράτησε δύσκολα με 93-84 του μαχητικού Πανιώνιου σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχος ο Ελ Αμίν με 26 πόντους, ενώ από τους «κυανέρυθρους», που έχουν υποβιβαστεί, ξεχώρισε ο Ταμπς 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Απόλλων Πατρών στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα της χρονιάς επικράτησε δύσκολα με 93-84 του μαχητικού Πανιώνιου σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχος ο Ελ Αμίν με 26 πόντους, ενώ από τους «κυανέρυθρους», που έχουν υποβιβαστεί, ξεχώρισε ο Ταμπς 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μετά από ένα άκρως παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες (28-22) ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του στην άμυνα και με ηγέτη τον Ταμπς κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (51-46).

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως άρχισε η αντεπίθεση των παικτών του Νίκου Βετούλα που με τρίποντο του Ελ Αμίν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (58-57) στο 26΄ ,ενώ 1:35 πριν την λήξη του δεκαλέπτου είχαν φτάσει την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (70-59).

Ο Πανιώνιος όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και με σερί 8-0 έκανε το σκορ 70-67.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Κρις Χουγκάζ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε 71-76 στο 32΄ αλλά ο Φιτζπάτρικ με 6 συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Απόλλωνα και πάλι μπροστά στο σκορ (77-76).

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι και το 39΄ όπου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 διαμοορφώνοντας το τελικό 93-84. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Απόλλωνα μετά από περίπου τρεις μήνες.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κωνσταντίνος-Παφίλης Δημήτρης-Αναστόπουλος Αντώνης

Τα δεκάλεπτα: 28-22,45-51,70-67,93-84

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 10, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ, Πεν 10, Φιτζπάτρικ 12, Μπατής 4, Ελ Αμίν 26, Νιφόρας 14, Γεωργαλλής 10, Σιγκούνας 7, Ότζο

Πανιώνιος
(Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 11, Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 10, Σίχεϊ 16, Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7, Μπίλλης, Σταμάτης 13, Ταμπς 23

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.