Πέμπτη η ΑΕΚ με νίκη επί του ΚΑΟΔ που έμεινε εκτός πλέι οφ

Την 5η θέση κατέλαβε η ΑΕΚ στην κανονική περίοδο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, επικρατώντας 77-66 του ΚΑΟΔ, στη Δράμα για την 26η και τελευταία αγωνιστική. Εκτός πλέι οφ, ως 9ος έμεινε ο ΚΑΟΔ, μετά τη νίκη του Κοροίβου επί του Κολοσσού Ρόδου.

Εν τη απουσία του Ποπς Μενσά Μπονσού, η Ενωση προσπέρασε με +19, 20-39 τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους θέτοντας τις βάσεις για την 15η νίκη της. Σε συνδυασμό, όμως με το θετικό αποτέλεσμα του Άρη στο Ρέθυμνο δεν κατάφερε να τερματίσει 4η.

Μιλόσεβιτς (14π.), Σαρικόπουλος (12π.) και Χέρστοουν (11π.) ήταν οι κορυφαίοι των «κιτρινόμαυρων» που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τον 4ο Άρη στα πλέι οφ. Οι Δραμινοί είδαν τους Ζάρα, Οντομ και Τρότερ να πετυχαίνουν διψήφιο νούμερο πόντων.

Με κορυφαίους τους Αθηναίου και Ινγκλις στην αρχή και τους Σαρικόπουλο, Μιλόσεβιτς εν συνεχεία η ΑΕΚ επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και ξέφυγε με 26-43 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην 3η περίοδο, μείωσαν 42-52, αλλά ο Χέρστον αποδείχτηκε άξιος συμπαραστάτης του Αθηναίου στην 3η περίοδο που έληξε 50-61.

Σε μία… απέλπιδα, όπως αποδείχτηκε προσπάθεια για παρουσία στους «8», οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν τα παράτησαν, πλησίασαν 55-64 και 58-66 στο 36ο λεπτό, αλλά η σοβαρότητα που επέδειξαν οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα είχε ως αποτέλεσμα το τελικό 66-77.

Τα δεκάλεπτα:
13-19, 26-43, 50-61, 66-77

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Παναγιώτου

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Μέξας): Τρότερ 10, Χάρις 4, Γεωργάκης 2, Άτκινς 2, Όντομ 12 (2), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 4, Ζάρας 15 (1), Λόου 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Τσαλδάρης 3, Παπαμακάριος 3 (1).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 10, Κασελάκης, Χέρστον 11 (1), Σαρικόπουλος 12, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 14 (1), Ίνγκλις 8 (2).

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League