Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Αυλαία με άνετη νίκη του ΠΑΟ επί του Απόλλωνα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα, 80-52, του Απόλλωνα Πατρών, στο ΟΑΚΑ, για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Α1, κατέλαβε τη 2η θέση και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον 7ο Κολοσσό Ρόδου, στην προημιτελική φάση των πλέι οφ. Στη 10η θέση τερμάτισαν οι Αχαιοί.

Μπατίστα (17π.), Φώτσης (12π.) και Διαμαντίδης (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους «πράσινους» που είχαν τον Σωτήρη Μανωλόπουλο όρθιο στον πάγκο τους, εν αναμονή των Μάρτιν και Κούπερ.

Απόντες για τους γηπεδούχους ήταν οι Λαουάλ, Χαραλαμπόπουλος. Ο Πεν με 9 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Πάτρας (έμεινε εκτός πλέι οφ) που είχε… 4/33 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-5 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 25-10. Με πολυφωνία στην επίθεση και τον Μπατίστα να είναι ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων στο ημίχρονο (με 10π.), οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +18 στο ημίχρονο, 41-23.

Ο Απόλλων προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με σουτ έξω από τα 6.75, απ’ όπου, όμως μετρούσε 4/28 στο 30΄. Τυπική διαδικασία και η 4η περίοδος, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει τελικό, 80-52.

Τα δεκάλεπτα:
25-10, 41-23, 58-41, 80-52

Διαιτητές:
Πουρσανίδης Γ., Καραβίτης, Κοντίλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος):
Σλότερ 5, Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 12 (2), Νέλσον 9, Παππάς 7, Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 10 (2), Μπατίστα 17, Μπλουμς 3, Παπαγιάννης, Λούντζης 4

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας):
Σκορδίλης 4, Γκάλογουεϊ 2, Πεν 9 (1), Φιτζπάτρικ 6, Μπατής 1, Ελ-Αμίν 5 (1), Πελεκούδας 2, Μολφέτας 6 (1), Νιφόρας 7, Γεωργαλής 8 (1), Σιγκούνας, Ότζο 2

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε