Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Η ΑΕΚ πήγε για την ανατροπή αλλά στο τέλος «χαμογέλασε» ο Άρης

Παρά τις τάσεις αυτοχειρίας ο Άρης υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ με στόχο το «δύο στα δύο», που θα τον στείλει με «sweep» στους «4». Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 71-69 της ΑΕΚ, στο «Nick Galis Hall», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Παρά τις τάσεις αυτοχειρίας ο Άρης υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ με στόχο το «δύο στα δύο», που θα τον στείλει με «sweep» στους «4».

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 71-69 της ΑΕΚ, στο «Nick Galis Hall», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Κορυφαίος των νικητών ο Αντεγκμπόγιε με 16 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν Ντελινινκάιτις και Σάκοτα με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αμυντική αδράνεια και την αστοχία της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βεζένκοφ προηγήθηκε γρήγορα με 11-4 (4΄).

Ωστόσο, η Ένωση βρήκε τις λύσεις από τα 6.75 και με τους Σάκοτα (2), Ίνγκλις (1) να εκτελούν έτρεξε επιμέρους σκορ 6-18 και προηγήθηκε στο 8΄ με 17-21, ενώ μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +2 (20-22). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στη δεύτερη περίοδο με τον Πάσαλιτς να οργιάζει από τα 6.75 (3/4 τρίποντα) και να δίνει το προβάδισμα και πάλι στον Άρη (38-34 στο 18΄).

Και πάλι όμως η ΑΕΚ βασίστηκε στην άμυνα, απέσπασε διαδοχικά φάουλ και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έμεινε ζωντανή, καθώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 40-40.

Με τον Βεζένκοφ να παίρνει μπροστά στην επίθεση, τον Νέιμικ να τροφοδοτείται κοντά στο καλάθι και την ΑΕΚ να τα έχει με την… αστοχία της ο Άρης οικοδόμησε μία διαφορά 8 πόντων (53-45 στο 26΄).

Η Ένωση προσπάθησε με ένα ξέσπασμα της να επιστρέψει στο παιχνίδι (53-50 στο 28΄), αλλά Πουλιανίτης και Αντεγκμπόγιε φρόντισαν να επαναφέρουν την τάξη για τον Άρη από τα 6.75 (63-52 στο 30΄). Κι ενώ άπαντες πίστεψαν ότι ο Άρης είχε «καθαρίσει» πρόωρα το παιχνίδι, η ΑΕΚ είχε διαφορετική άποψη.

Με επιμέρους σκορ 4-15 (!), που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αθηναίου, η Ένωση ισοφάρισε σε 67-67, ενώ στα 46»ο Ντελινινκάιτις έγραψε το 69-69.

Ωστόσο, η λάθος επιλογή του Σάκοτα, που είχε σαν αποτέλεσμα το κλέψιμο από τον Αντεγκμπόγιε, ο οποίος κέρδισε και το φάουλ, έστειλε τον Άρη στη γραμμή των βολών με τον γκαρντ του Άρη να ευστοχεί και στις δύο και να γράφει το τελικό 71-69.

O Σάκοτα προσπάθησε στην εκπνοή να διορθώσει το προηγούμενο λάθος του επιχειρώντας το νικητήριο τρίποντο, αλλά δεν είχε τύχη…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-40, 63-52, 71-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Παπαπέτρου, Παναγιώτου

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 13 (3), Τσιάρας, Ριντ 6, Τόμας, Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Νέιμικ 14 (10ρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 16 (1)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 2, Παπαντωνίου, Ντελινικάιτις 18 (2), Σάκοτα 17 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μενσά-Μπονσού 6, Ίνγκλις 8 (2).

*** Το παιχνίδι άρχισε με 30λεπτη καθυστέρηση, λόγω προβλήματος σ’ ένα απ’ τα δύο χρονόμετρα των 24″, το οποίο δεν διορθώθηκε με αποτέλεσμα και στα 40 λεπτά του αγώνα να λειτουργεί μόνο το ένα.

*** Πριν την έναρξη του αγώνα ο κάτοχος του 41% των μετοχών της ΚΑΕ, Νίκος Λάσκαρης, συναντήθηκε με τον Νίκο Γκάλη και στελέχη της ΚΑΕ, ενώ μέσα στις επόμενες ημέρες θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου.

*** Λάσκαρης και Γκάλης παρακολούθησαν μαζί τον αγώνα, ενώ κατά την είσοδο τους στο «Nick Galis Hall» γνώρισαν την αποθέωση.

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League