Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Φιλική «κατοστάρα» του Ολυμπιακού στον Αρκαδικό

Άνετη νίκη με 101-57 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Αρκαδικού στο ΣΕΦ σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, με τον οποίο οι παίκτες του πρωταθλητή προσπάθησαν να μπουν σε ρυθμό ενόψει του ντέρμπι της ερχόμενης Πέμπτης με τον Παναθηναϊκό, για το Κύπελλο Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν το παιχνίδι σαν αγγαρεία αλλά σαν αγώνα πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν ορεξάτοι και σοβαροί, έπαιξαν τη γνωστή τους άμυνα και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας αποκτήσει μια διαφορά 19 πόντων.

Με «καταιγισμό» τριπόντων στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου «σήκωναν» κι άλλο τη διαφορά, που έφτασε αρχικά στο +33 στο 30΄ για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τους νεοφώτιστους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει ένα καλό μάθημα για τις δυσκολίες της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-28, 73-40, 101-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 10, Παπαπέτρου 12 (3), Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 3, Τσαϊρέλης 2, Τολιόπουλος 5 (1), Μιλουτίνοφ 12, Μουράτος, Πρίντεζης 7 (1) Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 4, Χάκετ 10, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 2

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Λαμπρόπουλος 16, Βαν Όστρουμ 13, Κοψαύτης 6, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 5 (1), Μπράουν 8 (1), Νουουτίνεν 5 (1), Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης 2, Σάντι

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.