Ήττα του ΠΑΟ από την ΤΣΣΚΑ στον τελικό του «Gomelsky cup»

Την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-80 στον τελικό του «Gomelsky Cup» γνώρισε ο Παναθηναϊκός στα πλαίσια της προετοιμασίας του εν όψει του πρώτου αγώνα της σεζόν απέναντι στον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Με την εμφάνιση αυτή η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε πως θέτει πολύ υψηλούς στόχους για τη φετινή σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους ενώ ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 14. Από την άλλη πλευρά ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 19 πόντους και 11 ασιστ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το «τριφύλλι» ήταν εξαιρετικό στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο 15-25 υπέρ τους.

Η συνέχεια δεν ήταν όμως ίδια, αφού με του Ντε Κολό και Τεόντοσιτς να έχουν «κέφια» η ρωσική ομάδα μείωσε σε 37-42, ενώ στο τέλος τη τρίτης περιόδου πήραν το προβάδισμα με 58-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, όταν 14′ πριν το τέλος ο Ραντούλιτσα έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με δύο εύστοχες βολές, με τον Τεόντοσιτς να κάνει το ίδιο και αν δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ. Στην τελευταία επίθεση Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς δεν κατάφεραν να σκοράρουν για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 58-56, 81-80

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.