Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Με άμυνα για σεμινάριο, τα Τρίκαλα πέρασαν από την Αμαλιάδα

Τα Τρίκαλα δέχτηκαν μόλις 10 πόντους στην 4η περίοδο, άμυνα που τους χάρισε την εκτός έδρας νίκη, 73-64, επί του Κοροίβου Αμαλιάδας, στην πρεμιέρα της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο Όβι Σόκο σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ για την ομάδα των νικητών, έκανε 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ μοίρασε και 1 ασίστ.

Το… παράδοξο είναι πως τα Τρίκαλα είχαν 17 χαμένες βολές (17/34) και… 18 λάθη, αλλά κατάφεραν να φύγουν νικητές. Ο Χάρις σημείωσε 18 πόντους για τους γηπεδούχους.

Μετά το 18-14 της πρώτης περιόδου, ο Κόροιβος βρήκε λύσεις από τους Βασιλόπουλο, Χάρις και Τρότερ. Ο πρώτος έτυχε λαμπρής υποδοχής από τους φιλάθλους του Κοροίβου κατά την εισοδό του στα παρκέ στα μισά της 1ης περιόδου και ήταν αυτός που με τρίποντο διαμόρφωσε το 28-21, στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο (37-33).

Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 45-43 με 2/2 βολές του Τιγκ, ενώ ο Κόνγκερ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Θεσσαλούς, διαμορφώνοντας το 54-55 με 1/2 βολές στο 32ο λεπτό. Με τους ψηλούς του Κοροίβου, Χάρις και Γεωργάκη να είναι φορτωμένοι με φάουλ, ο Τιγκ βρήκε ευκαιρία να… δράσει! Μετά το 58-57 στο 34ο λεπτό, ακολούθησε επιμέρους σκορ 4-14 για τα Τρίκαλα που προηγήθηκαν 62-71 στα 26΄΄ και έφτασαν άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Γ.-Μητσόπουλος

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10 (2), Τρότερ 7 (1), Σλαφτσάκης 5, Χριστοδούλου 8, Χάρις 18, Πουλιανίτης 2, Γεωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7 (1), Κάουνσιλ 6

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ντόουελ 8, Τσιάρας 6 (1), Κόνγκερ 13 (1), Κουκουλάς, Βίλιαμσον 7, Καραθανάσης, Σόκο 14, Τσιλούλης, Ρόμπινσον 10 (2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3 (1)

Σε κίνδυνο οι ισπανικοί σύλλογοι και η Φούρια Ρόχα λόγω της κυβερνητικής κηδεμονίας στην ομοσπονδία

Στελέχη της UEFA θεωρούν πως η κυβερνητική κηδεμονία στην ισπανική ομοσπονδία δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από τη στιγμή που δεν υπήρξε η ίδια ανοχή και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.