Δυσκολεύτηκε η Κηφισιά απέναντι στον Αρκαδικό

Αγχωτική εντός έδρας νίκη, 68-66, πέτυχε η Κηφισιά, επί του νεοφώτιστου στην Α1 ανδρών, Αρκαδικού, στην πρεμιέρα.

«Χιτσκοκικό» ήταν το φινάλε, αφού αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 68-60 με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου 2.13» πριν τη λήξη, ο Αρκαδικός απάντησε με 3/3 βολές του Μπούκερ και τρίποντο του Λαμπρόπουλου για το 68-66, στα 25». Ακολούθησε λάθος του Κασελάκη (5΄΄ στην επαναφορά), αλλά ο Μπούκερ αστόχησε σε δίποντο στα 9’’.

Ο Αρκαδικός έκανε φάουλ με τον Νούτεν, ο Κασελάκης αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά και πάλι η ομάδα της Τρίπολης έχασε την ευκαιρία, αφού το τρίποντο του Νούτεν δεν βρήκε στόχο. Γκίκας (16π., 8 ασ.), Χογκ (15π., 9ρ.) και Μαυροειδής (14π., 9ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, ενώ 7 ασίστ μοίρασε ο Μπούκερ. Από τον Αρκαδικό ξεχώρισαν οι Νούτεν (17π.) και Λαμπρόπουλος (14π.)

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο Ζηρίνειο από το πρώτο λεπτό. Μετά το 19-19, οι φιλοξενούμενοι οικοδόμησαν προβάδισμα 5 πόντων (20-25). Γκίκας και Χρυσικόπουλος απαντούσαν στην ευστοχία του Αρκαδικού έξω από τα 6.75, με την Κηφισιά να μειώνει στο καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου (37-39).

Με επιθετική αιχμή τον Μαυροειδή και πίεση στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν στην 3η περίοδο και προσπέρασαν 57-52, στο 30΄. Οι παίκτες του Καστρίτη δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 68-60 για να πάρουν τελικά τη νίκη, έστω κι αν ο Αρκαδικός μείωσε σε 68-66 και είχε την ευκαιρία να «δραπετεύσει» με το διπλό.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τζαφλέρης, Παντελίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 37-39, 57-52, 68-66