Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Νέα ήττα για ΠΑΟΚ, περίπατο ο Άρης, νίκες για Κολοσσό, Τρίκαλα και Κόροιβο

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 μπάσκετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά από την Κηφισιά (ΠΑΟΚ - Νέα Κηφισιά 67-73) στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής. Έναν απογευματινό περίπατο έκανε ο Άρης στην Τρίπολη απέναντι στον νεοφώτιστο Αρκαδικό (Αρκαδικός - Άρης 50-90), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει την πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν. Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός απέναντι στο Ρέθυμνο στη Ρόδο (Κολοσσός Ρόδου - ΚΑΟΔ 80-67), όπως και τα Τρίκαλα που επικράτησαν χωρίς δυσκολία της Καβάλας (Τρίκαλα - Καβάλα 73-64). Τέλος το ματς του Απόλλωνα με τον Κόροιβο κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με την ομάδα τις Αμαλιάδας να πανηγυρίζει τη νίκη (Απόλλων Πατρών - Κόροιβος Αμαλιάδας 60-62).

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 μπάσκετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά από την Κηφισιά (ΠΑΟΚ – Νέα Κηφισιά 67-73) στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής.

Έναν απογευματινό περίπατο έκανε ο Άρης στην Τρίπολη απέναντι στον νεοφώτιστο Αρκαδικό (Αρκαδικός – Άρης 50-90), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει την πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν.

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός απέναντι στο Ρέθυμνο στη Ρόδο (Κολοσσός Ρόδου – ΚΑΟΔ 80-67), όπως και τα Τρίκαλα που επικράτησαν χωρίς δυσκολία της Καβάλας (Τρίκαλα – Καβάλα 73-64).

Τέλος το ματς του Απόλλωνα με τον Κόροιβο κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με την ομάδα τις Αμαλιάδας να πανηγυρίζει τη νίκη (Απόλλων Πατρών – Κόροιβος Αμαλιάδας 60-62).

Τα βλέμματα στο «αιώνιο» ντέρμπι

Μόλις 11 ημέρες μετά το ντέρμπι «αιώνιων» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός καλούνται να ξαναλύσουν τις… διαφορές τους, αυτή τη φορά για την 2η αγωνιστική της Α1, με γηπεδούχους όμως τους «πράσινους».

Στις 17:00 την Κυριακή, το -«νεοφώτιστο» στην Α1- Λαύριο υποδέχεται την ΑΕΚ.

Σε αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.