Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ο Αρης έκανε περίπατο στην Τρίπολη κόντρα στον Αρκαδικό

Ο Άρης πραγματοποίησε εμφατικό πέρασμα από το κλειστό της Τρίπολης και πανηγύρισε τόσο την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, όσο και το «παρθενικό» του «διπλό». Οι Θεσσαλονικείς συνέτριψαν 90-50 τον Αρκαδικό, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική, και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στη δεύτερη διαδοχική αποτυχία. Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Τζαμέλ Χάγκινς με 18 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ο Τοντ Μπράουν ήταν ο μοναδικός... διψήφιος με 16 πόντους.

Ο Άρης πραγματοποίησε εμφατικό πέρασμα από το κλειστό της Τρίπολης και πανηγύρισε τόσο την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, όσο και το «παρθενικό» του «διπλό».

Οι Θεσσαλονικείς συνέτριψαν 90-50 τον Αρκαδικό, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική, και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στη δεύτερη διαδοχική αποτυχία. Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Τζαμέλ Χάγκινς με 18 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ο Τοντ Μπράουν ήταν ο μοναδικός… διψήφιος με 16 πόντους.

Η έφεση του Άρη στη δημιουργία (24 ασίστ) και η διάρκεια του, κυρίως στην επίθεση, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τοποθέτησαν τους Θεσσαλονικείς με το… καλημέρα σε τροχιά νίκης (29-13 στο 10΄).

Χωρίς να χάσουν την προσήλωση τους οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να εκτινάσσουν την υπέρ τους διαφορά, ενώ με ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο της αναμέτρησης (έτρεξαν σερί 23-7 στην 4η περίοδο) η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε στο εκκωφαντικό 90-50!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Γκούμας, Μαλαμάς

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 28-52, 43-67, 50-90

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης):
Λαμπρόπουλος 4, Βαν Όοστρουμ 8, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 6, Μπράουν 16(2), Νουουτίνεν 9, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης, Σαντέε 2, Μπούκερ.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης):
Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 7 (1), Φλιώνης 1, Γουάιτ 11 (2), Γουότερς 8, Ζάρας 12 (2), Χάγκινς 18, Κοέν 5, Μούρτος 6, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 16 (2).

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).