Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Νέα εκτός έδρας νίκη του Κόροιβου, 89-74 την Καβάλα

Ο Κόροιβος μετρά δύο εκτός έδρας νίκες στις 3 πρώτες αγωνιστικές της Α1, μετά το 89-74 εκτός επί της Καβάλας, χάρη στους 19 πόντους του Ντουέιν Ντέιβις. Αυτή ήταν η 2η ήττα για τους γηπεδούχους που είδαν τον Χρήστο Ταπούτο να πετυχαίνει 24 πόντους.

Με τον Ταπούτο σε επιθετικό «οίστρο» για τους γηπεδούχους και τον Βασιλόπουλο από πλευράς Κοροίβου, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδ της Αμαλιάδας να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 19-20.

Ο Ντέιβις ήταν ο ηγέτης των φιλοξενούμενων στη 2η περίοδο, με την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου να ξεφεύγει, 31-40 (+9) και 33-42 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Καβάλα έκανε προσπάθεια να μειώσει, αλλά το -8 ήταν ό,τι κατάφερε, με τον 52-67 στο 30΄ να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Ηλείας. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Μητσόπουλος, Τσώνος Β.

Τα δεκάλεπτα:
19-20, 33-42, 52-67, 74-89

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Κεμπ 8, Γκόρντον 8 (1), Ταπούτος 24 (1), Κοστόφ 16, Βάργκας 11 (1), Λίβας, Φαν Ντερ Μαρς, Μεντλάιν, Γιαννακίδης 3 (1), Σταμπούλης, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 4

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 19 (3), Χριστοδούλου 4, Τρότερ 14 (1), Βασιλόπουλος 14, Χάρις 11 (1), Θόρτον, Πουλιανίτης 7 (1), Χαριτόπουλος 5 (1), Γεωργάκης 2, Σλαφτσάκης 2, Μπάτης, Κάουνσιλ 11 (1)

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.