Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ο Άρης αφεντικό της πόλης στη Θεσσαλονίκη

Ανώτερος ο Άρης πήρε μία δίκαιη νίκη επί του ΠΑΟΚ, 84-72, στο «Nick Galis Ηall» για την 3η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ έχοντας κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ με 27 πόντους. Αυτή ήταν η 2η νίκη των παικτών του Πρίφτη, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα πρέπει να περιμένει ακόμη για να σπάσει το... ρόδι, έστω κι αν μείωσε στους 3 πόντους, 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Ανώτερος ο Άρης πήρε μία δίκαιη νίκη επί του ΠΑΟΚ, 84-72, στο «Nick Galis Ηall» για την 3η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ έχοντας κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ με 27 πόντους.

Αυτή ήταν η 2η νίκη των παικτών του Πρίφτη, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα πρέπει να περιμένει ακόμη για να σπάσει το… ρόδι, έστω κι αν μείωσε στους 3 πόντους, 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Χάτσερ (19π.) και Βασιλειάδης (18π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να αποτρέψουν μια ήττα από τον συμπολίτη, αλλά εκτός του εκπληκτικού Ουάιτ είχαν να αντιμετωπίσουν και τους ΜακΝιλ (18π.), Ξανθόπουλο (11π., 9 ασίστ) και Χάγκινς (11 ριμπάουντ όπως και ο Ουάιτ) από πλευράς γηπεδούχων.

Αν και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά, προηγούμενος με 0-7 με τρίποντο του Μαργαρίτη, ο Άρης ισοφάρισε μέχρι το 5ο λεπτό, 9-9, με 5 διαδοχικούς πόντους του Ουάιτ. Ο Αμερικανός σημείωσε συνολικά 7 στην 1η περίοδο, ενώ πρόλαβε να μαζέψει και 5 ριμπάουντ, τομέας στον οποίο υπερίσχυσε ο γηπεδούχος με 15 έναντι 7 του ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα.

Το τρίποντο του Ξανθόπουλου διαμόρφωσε το 17-13, ο Βασιλειάδης βρήκε λύσεις για τον ΠΑΟΚ και ο Τέπιτς έδωσε προβάδισμα και πάλι στο «Δικέφαλο», 17-18. Ήταν, όμως η σειρά του ΜακΝιλ (επίσης 7 στην 1η περίοδο) να βγάλει τον Άρη από τη δύσκολη θέση, αφού μαζί με τον Ξανθόπουλο αποτέλεσαν το δίδυμο που διαμόρφωσε το 22-20, σκορ 1ου δεκαλέπτου κι ενώ ο Χάτσερ είχε 7 πόντους από πλευράς ΠΑΟΚ.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στη 2η περίοδο με τον Οκάρο Ουάιτ να κάνει μεγάλο παιχνίδι να είναι ηγέτης της ομάδας του Πρίφτη και να φτάνει τους 18 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα. Μαζί με λύσεις από Ζάρα και Χάγκινς, ο Άρης προηγήθηκε με 37-33 και 39-36, αλλά ο Κακαρούδης ισοφάρισε ευστοχώντας έξω από τα 6.75, 39-39, 40΄΄ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20άλεπτο. Το σκορ ημιχρόνου, 41-39, διαμόρφωσε με τζαμπ σουτ ο Μούρτος.

Στην 3η περίοδο, έπεφταν κορμιά στο παρκέ, με τον Άρη να στηρίζεται στην άμυνά του, την πολυφωνία του στην επίθεση για να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα. Ο Σίμτσακ… ντύθηκε… Ουάιτ εν συνεχεία και σημειώνοντας 8 πόντους έδωσε ώθηση και +10 στους γηπεδούχους, 60-50. Το τρίποντο του Μαργαρίτη έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ, αλλά αμέσως μετά ο ΜακΝιλ απάντησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, 63-53.

Μία βολή του Χάτσερ κι ένα δίποντο του Κώστα Βασιλειάδη είχαν ως αποτέλεσμα το 63-56, με τις δύο ομάδες αποφασισμένες να τα δώσουν όλα στην 4η κρίσιμη περίοδο. Το 73-66 από τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 35ο λεπτό ήταν σουτ ψυχολογίας. Ομως, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη… ακολούθησε τρίποντο του Βασιλειάδη, δίποντο του Μάρκοβιτς κι ένα ακόμη τρίποντο από τον Χάτσερ για το 75-72, 2.23΄΄ πριν το τέλος.

Ο ΜακΝιλ, όμως «μίλησε» την πιο κρίσιμη στιγμή ευστοχώντας έξω από τα 6.75, 78-72… με τους Μάρκοβιτς και Χάτσερ να αποδεικνύονται άστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου αμέσως μετά. Ο Χάγκινς διαμόρφωσε το 80-72, και ο Ουότερς με 4/4 βολές το 84-72 που ήταν και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-56, 84-72

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Παφίλης

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης):
Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (3), Ουότερς 8, Χάγκινς 6, ΜακΝιλ 18 (4), Ξανθόπουλος 11 (3), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 2, Κοέν 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 8

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος):
Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 18, Μαργαρίτης 14, Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 19, Κακαρούδης 4 (1), Τσόχλας, Δέδας, Ντούβνιακ 3 (1), Μπάλαμπαν 2

Η ώρα της στέψης: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στον… τελικό των τελικών

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13:30) στον 5ο τελικό της Α1 Γυναικών με την σειρά στο 2-2 και την νικήτρια ομάδα να αναδεικνύεται ταυτόχρονα πρωταθλήτρια.