Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Επεισοδιακή νίκη του Άρη στο Λαύριο

Την τρίτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στο Λαύριο ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 76-68 της τοπικής ομάδας, σε αγώνα για την 4η ημέρα της Α1 Ανδρών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που πήραν… ανάσα στην τρίτη περίοδο, όταν κάρφωσε ο Κρουμπάλι και θρυμμάτισε το ταμπλό, οδηγώντας το παιχνίδι σε 45λεπτη διακοπή, ο Τζέρελ ΜακΝιλ με 18 πόντους, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Μπράντον Γιανγκ με 15.

Λάθη και αστοχία χαρακτήρισαν το παιχνίδι και των δύο ομάδων μέχρι το ημίχρονο, με το Λαύριο, πάντως, να χαμογελά στη λήξη και των δύο πρώτων δεκαλέπτων (19-14 στο 10΄και 38-33 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ο Άρης ευνοήθηκε από τη 45λεπτη διακοπή, που επήλθε μετά το θρυμματισμό του ταμπλό από κάρφωμα του Κρουμπαλί.

Οι Θεσσαλονικείς μάζεψαν στην επανέναρξη του αγώνα τα κομμάτια τους σε άμυνα και επίθεση, μείωσαν στο 30΄ σε 57-56, ενώ κρατώντας αλώβητο το καλάθι τους στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, έτρεξαν σερί 0-6, πήραν το προβάδισμα με 57-62 και δεν κοίταξαν πίσω…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μαγκλογιάννης, Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Γιανγκ 15(1), Κρουμπαλί 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3(1), Νίξον 14, Περράκης 3(1), Γιαννακόπουλος 3(1), Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 12(1), Έβανς 7.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 11(1), Ουότερς 15(1), Ζάρας 1, Χάγκινς 11, Κοέν 4, Μούρτος 6(1), Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 18(2).

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»