Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Εύκολο απόγευμα ο Κολοσσός απέναντι στον Αρκαδικό

Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα για να φτάσει σε μία άνετη νίκη, 3η φέτος στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, με 83-70, επί του Αρκαδικού, στη Ρόδο, για την 5η αγωνιστική. Η ομάδα της Τρίπολης, μετά την πρώτη νίκη της το περασμένο Σάββατο επί του Ρεθύμνου, συμβιβάστηκε στην 4η ήττα της.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων. Συγκεκριμένα, από 15 είχαν οι Μανωλόπουλος, Ρέλφορντ, 14 πρόσθεσε ο Λαρεντζάκης που είχε και 6 ασίστ, 5 ριμπάουντμ, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Μακ Γκι και Λιουις. Για τον Αρκαδικό πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Φώτης Λαμπρόπουλος με 15 πόντους, ενώ 13 πέτυχε ο Μάτι Νόουτινεν με 3/3 τρίποντα από τα 3/13 των Αρκάδων!

Ο Κολοσσός έδειξε με το… καλημέρα τις άγριες διαθέσεις του. Λαρεντζάκης και Ρέλφορντ ξεκίνησαν «ζεστοί» δίνοντας προβάδισμα, 23-7, στους Ροδίτες, στο 10ο λεπτό.

Ο Αρκαδικός, βρήκε λύσεις από τον Άιρλαντ, για να μειώσει σε 26-12, αλλά τα πολλά λάθη των παικτών του Καστρίτη, έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσός να ξεφύγει ξανά, αυτή τη φορά, με +17, 32-15, στο 15ο λεπτό.

Το 44-27 του ημιχρόνου αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο για τον Αρκαδικό, στην πρώτη χρονιά στην ιστορία του στην Α1 και στο 30΄, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρέθηκαν στο +20, 67-47. Στο 25΄, ο Κολοσσός είχε προηγηθεί και με +21, 59-38. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος μέχρι το τελικό, 83-70.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Παναγιώτου-Πουρσανίδης Κ.