Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
«Διπλό» της Κηφισιά στην Καβάλα στο ντεμπούτο του Γλυνιαδάκη

Μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Κηφισιά έφυγε με το «διπλό» από το κλειστό της Καλαμίτσας επικρατώντας της Καβάλας με 77-72 (κ.α. 63-63), για την 6η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο νεοαποκτηθείς Ανδρέας Γλυνιαδάκης, που σημείωσε 18 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 17 πόντους.

Μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Κηφισιά έφυγε με το «διπλό» από το κλειστό της Καλαμίτσας επικρατώντας της Καβάλας με 77-72 (κ.α. 63-63), για την 6η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο νεοαποκτηθείς Ανδρέας Γλυνιαδάκης, που σημείωσε 18 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 17 πόντους.

Μπορεί η Κηφισιά να υπέστη δύο σοκ μέσα στην περασμένη εβδομάδα, αρχικά με την αποχώρηση του Δημήτρη Μαυροειδή για την ΑΕΚ και στη συνέχεια με την απόρριψη της ένστασής της από τον Αθλητικό δικαστή για την εντός έδρας ήττα από το Κόροιβο, αλλά παρόλα αυτά βρήκε την δύναμη και κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Καβάλα.

Ο σχεδόν αλάνθαστος (8/9 διπ.) Γλυνιαδάκης έμοιαζε σαν να έπαιζε χρόνια με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του Κασελάκη που «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ήταν πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να διαγωνίζονται για το ποια θα είναι πιο άστοχη και έτσι το ημίχρονο έληξε με την Κηφισιά να έχει βραχεία κεφαλή (27-29). Η αναμέτρηση συνέχιζε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με την Καβάλα να παραμένει στο παιχνίδι χάρις στην ευστοχία της από την γραμμή των βολών.

Στο τέλος της κανονικής περιόδου η Καβάλα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο Ρόμπινσον ήταν άστοχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Κηφισιά με τον Χογκ πήρε προβάδισμα 4 πόντων (68-72) 1:30 πριν την λήξη και με σωστή διαχείριση του αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων, πήρε την νίκη με 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49, 63-63 (κ.α.), 72-77 παρ.

ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόφ 13 (3 τρίπ., 13 ριμπ.), Τζόουνς 14 (0/4 τρίπ.), Καλαϊτζίδης 2, Ρόμπινσον 17 (0/7 τρίπ.), Κεμπ 4, Ταπούτος 8, Γιαννακίδης 9 (3), Σταμπουλής, Βάργκας 3, Δεμερτζής.