Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Κόροιβο, 67-65 τον Άρη

Την πρώτη φετινή νίκη του στην Αμαλιάδα πανηγύρισε ο Κόροιβος, που επικράτησε 67-65 του Άρη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών, διέκοψε το σερί τεσσάρων νικών της «κίτρινων» και τους έπιασε στη βαθμολογία.

Ο Ντέιβις ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους και αυτός που πέτυχε το νικητήριο καλάθι, έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή του Κόροιβου, που έχανε με 12π. στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Μετά το ημίχρονο, όμως, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων, που στο συγκεκριμένο διάστημα όλοι τους οι πόντοι προήλθαν από την γραμμή των βολών, κατάφερε να κλείσει την περίοδο με προβάδισμά 12 πόντων (44-56).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Πριφτή -κι ενώ το σκορ περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη, ήταν 51-63 υπέρ τους- «βραχυκύκλωσαν». Οι γηπεδούχοι με μια αντεπίθεση διαρκείας με μπροστάρη τον Ντέιβις «έτρεξαν» ένα σερί 16-2 και πήραν τη νίκη.