Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ έκανε το 6Χ6 επί του Απόλλωνα και πάτησε κορυφή

Η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας με 84-78 του Απόλλωνα Πατρών κάνοντας έτσι το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της ΑΕΚ για ακόμη μια φορά ήταν ο "συνήθης ύποπτος", Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ,1 τάπα και 1 κλέψιμο.

Η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας με 84-78 του Απόλλωνα Πατρών κάνοντας έτσι το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της ΑΕΚ για ακόμη μια φορά ήταν ο «συνήθης ύποπτος», Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ,1 τάπα και 1 κλέψιμο.

Η ΑΕΚ όπως πάντα στους τελευταίους αγώνες της ξεκίνησε ευρισκόμενη πίσω στο σκορ. Παρ΄ολα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 7΄ σε 13-13, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 ξέφυγαν 13-21, αλλά η ΑΕΚ με τρίποντο του Κάρτερ στην εκπνοή της περιόδου μείωσε σε 18-21.

Η Ένωση στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να προηγηθεί με 35-31 χάρις σε ένα σερί 6-0, αλλά οι Αχαιοί μείωσαν γρήγορα με τα τρίποντα του Βεργίνη και το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με ένα καλάθι (45-43). Η επανάληψη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, αφού με ένα σερι 7-0 κατάφερε να πάρει διαφορά 9 πόντων (52-43).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν και με όπλο τους την ευστοχία τους στα τρίποντα (13/27, 48%) παρέμειναν σε απόσταση βολής (65-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έδειξε αρχικά να «καθαρίζει» τον αγώνα προηγούμενη 72-64 έξι λεπτά πριν την λήξη, αλλά ο Απόλλωνας με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσε στο πόντο (75-74) στο 37΄.

Η ΑΕΚ όμως παρέμεινε μπροστά με τα καλάθια των Ουόρεν και Μαυροκεφαλίδη, ενώ ο Καλαμπόκης με τρίποντο στο 39΄ έκανε το σκορ 82-76 και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι στα δευτερόλεπτα που απέμεναν και έτσι η ΑΕΚ με το 84-78 πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-43, 65-59, 84-78

ΑΕΚ (Ν.Σάκοτα):
Παπαντωνίου 8(4ασ.), Σάκοτα 2, Χέρστον 12(4/5β., 4/4διπ., 01/τρ., 4ρ), Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 16(3/4β., 5/11διπ., 1/2τρ., 8ρ), Κάρτερ 11(1/2β., 2/3διπ., 2/2τρ., 5ριμπ.), Κατσίβελης 8(1), Καλαμπόκης 12(0/1β., 3/3διπ., 2/5τρ.), Μαυροειδής 4, Γουόρεν 4.

Απόλλων Πατρών (Κ. Μέξας): Αργυρόπουλος 3(1), Βεργίνης 15(1/2β., 1/3διπ., 4/7τρ.), Αθανασούλας 9(3/5τρ.), Πάλμπλαντ, Τσουπ, Ντάνκαν 3(9ασ.), Κουζέλογλου 5(1), Μέιερ 20(2/2β., 3/6διπ., 4/6τρ., 5ρ), Πέρι 8(6ρ), Γουντς 15(1/1β., 7/11διπ., 10ριμπ.).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.