Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ασταμάτητη και απόλυτη η ΑΕΚ, 78-54 την Κηφισιά

Αήττητη παρέμεινε η ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας την 7η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 φέτος, περνώντας με χαρακτηριστική άνεση, 78-54, από το Ζηρίνειο, επί της Κηφισιάς. Αυτή ήταν η 3η ήττα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Πρώτος σκόρερ της Ενωσης ο Μίλαν Μιλόσεβιτς (20π., 10ριμπ.), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που αγωνίστηκε με μάσκα (τραυματίστηκε στη μύτη) πέτυχε 12 πόντους. Επέστρεψε αντίπαλος της Κηφισιάς ο Μαυροειδής, σημείωσε 8 πόντους απέναντι στην ομάδα που άρχισε τη σεζόν και βραβεύηκε από τη διοίκηση των γηπεδούχων για την προσφορά του στο σύλλογο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-21 στο 10΄ και 8-19 στο 26ο λεπτό και ήταν χάρη στο εντυπωσιακό αυτό ξεκίνημα που μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για… ένα ρόλο. Μετά το 27-39 του ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν προσπάθεια για ανάκαμψη μειώνοντας την τιμή της διαφοράς στο -9 (37-46, 24’33»), με λύσεις από τον Σμιθ σ’ εκείνο το διάστημα.

Ο πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων», Μιλόσεβιτς, ήταν αυτός που έδωσε τη μέγιστη τιμή στο προβάδισμα της ΑΕΚ, (+24), 54-78 στα 1’34΄΄, με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78