Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Σημαντικό «διπλό» για το Λαύριο στη Ρόδο

Νικηφόρα πέρασε από τη Ρόδο, το Λαύριο, 72-61, επί του Κολοσσού, αυξάνοντας σε 3 τις νίκες του σε 7 αγωνιστικές, στην πρώτη παρουσία του στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Με την 4η ήττα τους, αλλά πρώτη στο «Βενετόκλειο» συμβιβάστηκαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη. Λίγο μετά την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου παρουσιάστηκε διακοπή ρεύματος στο Βενετόκλειο και το πρόβλημα (σε υποσταθμό της ΔΕΗ) αποκαταστάθηκε ύστερα από περίπου 30 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο αναδείχτηκε ο Ουσμάν Κρουμπαλί με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Βαγγέλης Σακελλαρίου, με 13 πόντους έπαιξε καταλυτικό ρόλο για το «διπλό» της ομάδας του. Οι Ροδίτες σούταραν με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (35%), στα σουτ εντός πεδιάς και όλα κρίθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε για 30 λεπτά στο Βενετόκλειο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα με 1 πόντο, 13-12, στο 10΄. Στη 2η περίοδο, Ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα, 16-12, όταν έγινε η διακοπή ρεύματος, όπως και μέχρι το 23-21. Πιέζοντας, όμως στην άμυνα το Λαύριο βγήκε σε διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και ξέφυγε με +3, 23-26. Όταν μπήκαν και τα σουτ τριών πόντων για την ομάδα του Χρήστου Σερελή, τότε το Λαύριο προσπέρασε και με +8, 28-36. Η έναρξη της 3ης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +6, 30-36, ενώ στο 28΄, βρέθηκαν και στο +9, 39-48.

Σ’ εκείνο το σημείο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και με σερί 11-0 είχε τα ηνία στο προβάδισμα στο 30΄, 50-48. Στα μισά της 4ης περιόδου, όμως ένα ξέσπασμα του Λαυρίου, με ηγέτη τον Κρουμπαλί που πέτυχε μεγάλα καλάθια. Το 56-68 αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 61-72, όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 30-36, 50-48, 61-72

Διαιτητές: Σχινάς-Μάνος-Παφίλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 13 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 10, Λιούις 2, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 8 (2), Ντέιβις 13, Γεωργαλλής, Άχονεν 2

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής):
Γιανγκ 2, Κρουμπαλί 15 (1), Νίξον 15 (1), Γιαννακόπουλος 7 (2), Μπάρλος 7 (1), Σακελλαρίου 13 (3), Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης, Έβανς 10 (2)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.