Μεγάλο «διπλό» του Αρκαδικού στην Πάτρα

Τη δεύτερη νίκη του στο σύνολο και πρώτη εκτός έδρας πέτυχε ο Αρκαδικός, στην Πάτρα, επικρατώντας με 76-56, του Απόλλωνα, για την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί μένουν στην τελευταία θέση, με 1 νίκη - 6 ήττες.

Τη δεύτερη νίκη του στο σύνολο και πρώτη εκτός έδρας πέτυχε ο Αρκαδικός, στην Πάτρα, επικρατώντας με 76-56, του Απόλλωνα, για την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί μένουν στην τελευταία θέση, με 1 νίκη – 6 ήττες, μετρώντας 4 αρνητικά αποτελέσματα σε ισάριθμους εντός αγώνες στην Περιβόλα.

Ο Άντονι Άιρλαντ σημείωσε 18 πόντους (με 2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5/6 βολές), ενώ ο Ντέβον Βαν Όοστρουμ είχε συγκομιδή 8 πόντους καιθ 11 ριμπάουντ. Κυρίως, όμως ήταν τα 14/19 τρίποντα της ομάδας της Τρίπολης (73%)

Πριν ολοκληρωθούν 15 λεπτά αγώνα, ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 15-31, αλλά και με +20 λίγο αργότερα, 17-37, με τρίποντο του Μάτι Νουουτίνεν. Οι παίκτες του Καστρίτη μετρούσαν ήδη 9/12 τρίποντα στο ημίχρονο (25-39) κι ενώ οι παίκτες του Κώστα Μέξα τα είχαν… σπάσει έξω από τα 6.75, με 1/10.

Η αντίδραση από τους Αχαιούς δεν ήρθε ποτέ, με την ευστοχία των Αρκάδων από την περιφέρεια, σε συνδυασμό με τις σπασμωδικές προσπάθειες των γηπεδούχων, να έχει αποτέλεσμα το 38-56, στο 30΄. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να νικούν με 76-56.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 25-39, 38-56, 56-76

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Σώμος-Τσώνος Β.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Βεργίνης 14 (1), Πάλμλαντ 11 (2), Ντάνκαν 5, Μέιερ 6, Γουντς 6, Αργυρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας 4, Τσουπ, Κουζέλογλου 8 (1), Πέρι

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 13 (2), Βαν Όοστρουμ 8 (2), Στεφανίδης 7 (1), Μπράουν 6 (2), Νουουτίνεν 11 (3), Άιρλαντ 18 (3), Καραμαλέγκος, Καββαδάς 10, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 3 (1), Τζουγκαράκης

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».