O Παναθηναϊκός απέφυγε το... κάζο με δύσκολη νίκη στο Λαύριο

O Παναθηναϊκός απέφυγε το… κάζο με δύσκολη νίκη στο Λαύριο

Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση σε επίπεδο Α1 το Λαύριο έκανε τον Παναθηναϊκό να... μαρτυρήσει στην προσπάθεια του να διευρύνει το αήττητο του στο πρωτάθλημα. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, πάντως, κατάφεραν στις... λεπτομέρειες να πάρουν το «διπλό» με 79-72, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση σε επίπεδο Α1 το Λαύριο έκανε τον Παναθηναϊκό να… μαρτυρήσει στην προσπάθεια του να διευρύνει το αήττητο του στο πρωτάθλημα. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, πάντως, κατάφεραν στις… λεπτομέρειες να πάρουν το «διπλό» με 79-72, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής.

Ένα κάρφωμα του Γκιστ και ένα καταλυτικό τρίποντο του Διαμαντίδη στην επόμενη επίθεση βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να «κλειδώσει» τη νίκη στο 38΄, η οποία έμοιαζε δύσκολη μέχρι εκείνο το σημείο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πρασίνων» σε αυτό το διάστημα ο Ραντούλιτσα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, για να τον ακολουθήσει σε απόδοση ο Καλάθης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στην επιστροφή του σε επίσημο αγώνα ο Παππάς σημείωσε 2 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ σε περίπου 12 λεπτά συμμετοχής. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, ο οποίος σημείωσε τα μοναδικά τρίποντα της ομάδας του στο παιχνίδι (2), έγινε απόψε ο πρώτος εν ενεργεία και μόλις τρίτος στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, μετά τους Νίκο Χατζή και Νίκο Μπουντούρη, που συμπληρώνει 500 εμφανίσεις.

Από το μαχητικότατο Λαύριο, που έμεινε στο… χειροκρότημα και υπέστη την 5η ήττα του, ξεχώρισαν οι Κρούμπαλι (14π.), Γιανγκ (14π.) και Γιαννακόπουλος (14π.).

Το Λαύριο βασίστηκε στην καλά οργανωμένη άμυνα του στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +13 πόντους. Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν για ένα τρίλεπτο όλα τα επιθετικά ατού του Παναθηναϊκού και από το ισόπαλο 9-9 έτρεξαν από την περιφέρεια ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 και στο 7΄ ξέφυγαν με +13 (22-9). Ωστόσο, οι «πράσινοι» απάντησαν με τον Ραντούλιτσα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και κατάφεραν στο 10΄ να επιστρέψουν στο παιχνίδι (25-24). Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι να επιστρέψει στο «πράσινο στρατόπεδο» η αστοχία… Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους, ξέφυγαν με 40-35 στο 17΄ και με σωστά αμυντικά αντανακλαστικά κράτησαν τη διαφορά των +5 πόντων μέχρι το ημίχρονο (46-41).

Σε ρεσιτάλ αστοχίας επιδόθηκαν οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό, πάντως, να εξαργυρώνει την κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ, να βρίσκει δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση και στην εκπνοή του δεκαλέπτου να περνάει μπροστά στο σκορ με ντράιβ του Καλάθη (59-61). H επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έφερε τους «πράσινους» σε θέση οδηγού, αλλά και πάλι δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους… Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Μπάρλος από τα 6.75 και ο Γιανγκ με καλάθι και φάουλ να πετύχουν την ισοφάριση 69-69 στο 36΄. Ακολούθησαν λάθη επί λαθών και από τις δύο ομάδες, το Λαύριο έχασε με 5 φάουλ έναν εκ των πρωταγωνιστών του στο 37΄ (Κρούμπαλι) για να αναλάβουν δράση οι έμπειροι Γκιστ και Διαμαντίδης, με τον Αμερικανό να καρφώνει και στη συνέχεια τον αρχηγό των «πράσινων» να εκτελεί από τα 6.75 και να σφραγίζει τη νίκη στο 38΄ (69-74).

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 46-41, 59-61, 72-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μητσόπουλος, Παπαθανασίου

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Γιανγκ 14, Κρούμπαλι 14 (2), Νίξον 9 (1), Γιαννακόπουλος 14 (3), Μπάρλος 13 (2), Σακελλαρίου , Περάκης 2, Κακλαμάνάκης, Μπέμπης, Έβανς 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6, Φελντέιν 2, Γκιστ 11, Καλάθης 16, Κούζμιτς 2, Πάβλοβιτς 9, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης, Ραντούλιτσα 23, Παππάς 2, Διαμαντίδης 6 (2).

Σε αναμετρήσεις για την 8η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: