Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα

Επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός Ρόδου περνώντας νικηφόρα, 85-72, από την Καβάλα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, για τη 10η αγωνιστική. Οι Ροδίτες μετρούν πλέον 5 νίκες - 5 ήττες, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα και... 9 κίτρινα.

Επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός Ρόδου περνώντας νικηφόρα, 85-72, από την Καβάλα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, για τη 10η αγωνιστική. Οι Ροδίτες μετρούν πλέον 5 νίκες – 5 ήττες, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα και… 9 κίτρινα. Πρώτος σκόρερ των νησιωτών ο Τρέβορ Ρέλεφορντ με 23, ενώ 23 σημείωσε και ο Κοστόφ για την Καβάλα.

Το ξέσπασμα του Κολοσσού στην 3η περίοδο, μετά το 39-40 του ημιχρόνου, οδήγησε την ομάδα του Λυκογιάννη στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε αυτή του Στιβ Γιατζόγλου. Μόνο 8 πόντους πέτυχαν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα λόγω της υποδειγματικής αμυντικής λειτουργίας του Κολοσσού. Το 47-61 αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο, με την Καβάλα να ολοκληρώνει τον αγώνα με 39% στα δίποντα (17/43) και 33% (7/21) στα τρίποντα. Αυτή ήταν η 9η διαδοχική ήττα της Καβάλας.

Διαιτητές: Σχινάς, Παναγιώτου, Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 39-40, 47-61, 72-85

ΚΑΒΑΛΑ (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 7, Κοστόφ 23 (5), Ρόμπινσον 7 (1), Ταπούτος 16 (1), Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης, Δεμερτζής, Τζόουνς 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14 (2), Λίντεν, Ρέλεφορντ 23 (5), ΜακΓκι 8, Λιούις 13 (3), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 3 (1), Άχονεν 14 (4), Σαλούστρος 2.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1