Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Στην παράταση νίκησε η ΑΕΚ 86-85 τον Κολοσσό στη Ρόδο

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στην τεχνική ηγεσία, στο «Βενετόκλειο της Ρόδου, για να αποχαιρετήσει με νίκη 86-85 επί του Κολοσσού το 2015 και να πανηγυρίσει την 9η νίκη της σε 11 αγωνιστικές στην Α1. Ο Μαυροειδής πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αφού ο πρώτος σκόρερ των νησιωτών, Τρέβορ Ρέλεφορντ έγινε από... ήρωας... μοιραίος, κι ενώ ο Λαρεντζάκης με 3/3 βολές, μετά το 5ο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη στα 3΄΄, σε προσπάθεια του για τρίποντο, είχε στείλει τον αγώνα στην παράταση για τους Ροδίτες.

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στην τεχνική ηγεσία, στο «Βενετόκλειο της Ρόδου, για να αποχαιρετήσει με νίκη 86-85 επί του Κολοσσού το 2015 και να πανηγυρίσει την 9η νίκη της σε 11 αγωνιστικές στην Α1.

Ο Μαυροειδής πέτυχε το νικητήριο καλάθι, αφού ο πρώτος σκόρερ των νησιωτών, Τρέβορ Ρέλεφορντ (26π.) έγινε από… ήρωας… μοιραίος, κι ενώ ο Λαρεντζάκης (24π.) με 3/3 βολές, μετά το 5ο φάουλ του Μαυροκεφαλίδη στα 3», σε προσπάθεια του για τρίποντο, είχε στείλει τον αγώνα στην παράταση για τους Ροδίτες. Κι όμως, στα 6» της κανονικής διάρκειας, ο Κάρτερ με 2/2 βολές είχε δώσει προβάδισμα με +3 στην ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ο Κούπερ που αν και τραυματίστηκε στη φάση (πήγε για λέι απ) που ο Μαυροειδής με δεύτερη ευκαιρία πέτυχε το τελευταίο καλάθι είχε προλάβει να σημειώσει 20 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα, να μοιράσει 11 ασίστ και να μαζέψει 9 ριμπάουντ. Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 18 πόντους (όλους στην κανονική διάρκεια), 12 πρόσθεσε ο Σάκοτα και 10 ο Κατσίβελης.

Με πολυφωνία στην επίθεση η ΑΕΚ προηγήθηκε με 11-15, αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-2 ισοφάρισαν, 17-17. Η ΑΕΚ απάντησε και με πέντε πόντους του Κούπερ πήρε προβάδισμα τριών πόντων (22-19), 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα (33-31) στο 20΄. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2 και προσπέρασε, 38-35), ωστόσο, ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ισοφάρισε, 38-38.

Ο Ντούσαν Σάκοτα με νέο τρίποντο επέτρεψε στην Ένωση να προσπεράσει εκ νέου 40-41, αλλά οι Ροδίτες με σερί 7-0 έδειξαν πως είχαν… άγριες διαθέσεις, 47-41. Ο Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους δύο πόντους (49-47), 3 λεπτά για το τέλος της 3ης περιόδου. Από το -2, 59-57, μπήκε η ΑΕΚ στην 4η περίοδο.

Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε να σκοράρει για το 62-66, ενώ ο Κατσίβελης έδωσε λύσεις για το 62-68. Μία ακόμη φορά αντέδρασαν οι παίκτες του Λυκογιάννη για το 70-67, 1:30΄΄ για το τέλος. Ο Ρέλεφορντ με δίποντο μείωσε στον πόντο (70-69), ο Κάρτερ ευστόχησε σε δύο βολές για το 72-69, ωστόσο, ο Λαρεντζάκης με τρεις βολές ισοφάρισε για το 72-72 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ανώτερη στην παράταση η ΑΕΚ με σερί 5-0 (από Μαυροειδή, Κατσίβελη και Κάρτερ) ξέφυγε 72-77, με προσωπικούς πόντους ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 75-78, αλλά λίγο αργότερα το τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα έδωσε πλεονέκτημα 6 πόντων (77-83), με εναπομείναντα χρόνο 1.24΄΄. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-1, πήραν το προβάδισμα (85-84), 33’’ δευτερόλεπτα για το τέλος με διαδοχικούς πόντους του Ρέλεφορντ, ωστόσο, ο Μαυροειδής με δίποντο «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (85-86).