Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Μέσα σε μια περίοδο ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Απόλλωνα

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο και με ένα εκπληκτικό σερί 21-9 κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών στο ΣΕΦ και να επιβληθεί με 83-62 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για την Α1 Ανδρών. Αυτή ήταν η 11η νίκη των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα και η 8η ήττα των Πατρινών.

Οι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι ήταν πραγματικά… άστοχοι από την γραμμή των τριών πόντων! Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι έσπασαν τα καλάθια (1/14 στο ημίχρονο, 6/27 στον αγώνα).

Στο ντεμπούτο του με την φανέλα των ερυθρόλευκων ο Οντομ σημείωσε 9 πόντους σε 16’ συμμετοχής, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία. Για τον Ολυμπιακό σκόραραν όλοι οι αθλητές που αγωνίστηκαν και είχε κορυφαίο τον Μιλουτίνοφ (12π.) , ενώ πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μέιερ με 18 πόντους.

Σο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε 1/14 τρίποντα. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και παρά το γεγονός ότι οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά, είδαν να τελειώνει η πρώτη περίοδος με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους (20-15).

Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός επέμενε από την γραμμή των τριών πόντων, αλλά δεν ευστοχούσε, ούτε με… αίτηση. Αυτό έδινε την ευκαιρία στους παίκτες του Μέξα να μένουν μέσα στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 38-31 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν ρυθμό τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Δεν επιχείρησαν πολλά τρίποντα και παίζοντας εκπληκτικά σημείωσαν ένα σερί 21-9 και προηγήθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 59-42.

Η διαφορά παρέμεινε κοντά στους 20 πόντος με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και οι «ερυθρόλευκοι» με 6/27 τρίποντα να παίρνουν άνετα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαγουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέικερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.