Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Στάση... Ρόδος για τον Άρη που υποκλίθηκε στον σούπερ Κολοσσό

Στάση… Ρόδος για τον Άρη που υποκλίθηκε στον σούπερ Κολοσσό

Εμφατική νίκη απέναντι στον Άρη σημείωσε ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου σε αναμέτρηση για την 13η ημέρα της Α1 ανδρών (Basket League) που έγινε στο Βενετόκλειο, επικράτησε 76-70 των Θεσσαλονικέων και έκανε... σεφτέ στα ροζ φύλλα αγώνα μέσα στο 2016. Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό, ο οποίος έφτασε τις τρεις νίκες απέναντι στον Άρη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αναδείχθηκε ο Σαλούστρος με 16 πόντους.

Εμφατική νίκη απέναντι στον Άρη σημείωσε ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου σε αναμέτρηση για την 13η ημέρα της Α1 ανδρών (Basket League) που έγινε στο Βενετόκλειο, επικράτησε 76-70 των Θεσσαλονικέων και έκανε… σεφτέ στα ροζ φύλλα αγώνα μέσα στο 2016. Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό, ο οποίος έφτασε τις τρεις νίκες απέναντι στον Άρη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αναδείχθηκε ο Σαλούστρος με 16 πόντους.

Με επιμέρους σκορ 18-2, ο Κολοσσός κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος του -6 (12-18) στο 7`, σε +10 (32-30) στο 14` από το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μανωλόπουλο. Τα δύο συνεχόμενα λάθη του Άχονεν, σε συνδυασμό με τα τρία φάουλ των Λαρεντζάκη και Μανωλόπουλου που κάθισαν στον πάγκο στο διάστημα 11`-15`, έδωσαν τη δυνατότητα στον Άρη να μειώσει στους δύο πόντους (32-30) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ενός πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Κολοσσός είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ (21-13), τα οποία τον βοήθησαν να βρίσκεται στη θέση του οδηγού στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 20λεπτου.

Με νέο τρίποντο του Σαλούστρου (3/3 μέχρι το 27`) και επι μέρους σερί 12-2, ο Κολοσσός απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (46-35) εκ νέου στο ματς. Ο Άρης πάλευε για να ξαναμπεί στο ματς και στο 28` κατάφερε να μειώσει στους έξι πόντους (48-42) με το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ζάρα, όμως από την τεχνική ποινή του Πρίφτη 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Κολοσσός κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (53-42) χάρη σε τρεις εύστοχες βολές των Γεωργαλή (2) και Ρέλεφορντ (1).

Με δύο εύστοχα τρίποντα του Λιούις, το προβάδισμα του Κολοσσού «εκτοξεύτηκε» στους 17 πόντους (59-42) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, διαφορά που ο Άρης κατάφερε να «ρίξει» στους επτά (64-57) στο 35` και στους πέντε (67-62) στο 37`, αλλά μέχρι εκεί. Οι επιλογές του Άρη δεν ήταν οι ιδανικότερες κι από την άλλη ο Σαλούστρος συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο (4/4) δίνοντας 1.30 πριν το τέλος, προβάδισμα εννέα πόντων στην ομάδα του (71-62). Το τελικό 76-70 χάρισε στους Ροδίτες την πρώτη νίκη μετά από δύο σερί ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-30, 53-42, 76-70

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Ανδρικόπουλος

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7 (2), Λίντεν 2, Άχονεν 14 (2), Σαλούστρος 16 (4), Μακ Γκι 9, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 3, Ρέλεφορντ 7, Λιούις 10 (3).

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Ουάιτ 13 (1), Γουότερς 8, Χάγκινς 5, Μακ Νιλ 20 (2), Τσούπκοβιτς 4, Ζάρας 6 (2), Χάγκινς, Κοέν 4, Μούρτος4, Σίμτσακ.