Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Με «κλειδί» την άμυνα, το Λαύριο νίκησε την Καβάλα

Νικηφόρα πέρασε η Κηφισιά από την Τρίπολη, 78-64, επί του Αρκαδικού για την 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους. Η Κηφισιά έφτασε τις 6 νίκες σε 13 αγώνες, καθώς τη Δευτέρα (18/1, 18:00) θα επαναληφθούν τα τελευταία 27,5'' του αγώνα της με το Λαύριο στο Ζηρίνειο (3η αγωνιστική). Μία θέση πάνω από την τελευταία βρίσκονται οι Αρκάδες με 3 νίκες - 11 ήττες.

Με πιεστική άμυνα στην 3η περίοδο, το Λαύριο «κράτησε» στους 9 πόντους την Καβάλα σ’ αυτό το διάστημα, θέτοντας τις βάσεις για μία άνετη εντός έδρας νίκη, 99-63, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1.

Αυτή ήταν η 4η νίκη σε 13 αγώνες για το Λαύριο που την ερχόμενη Δευτέρα (18/1, 18:00) αγωνίζεται κόντρα στην Κηφισιά στο Ζηρίνειο, μετά την απόφαση για επανάληψη των τελευταίων 27,5» του μεταξύ τους αγώνα από την 3η αγωνιστική. Στις 2 νίκες έμεινε η Καβάλα σε 14 αγώνες.

Ο Μάρκο Κέσελ επέστρεψε στην Ελλάδα και σημείωσε 15 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/3 βολές για τους νικητές, ενώ είχε ακόμη συγκομιδή 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 14:32» συμμετοχής. Κρουμπαλί και Μπολντς σημείωσαν από 16 πόντους για το Λαύριο, ενώ 14 πόντοι με 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ ήταν η συνεισφορά του Γιανγκ. Κοστόβ (12π.), Ουίλιαμς (11π.) και Κρομά (10π.) πάλεψαν για την Καβάλα που στην έναρηη του δεύτερου γύρου βρίσκεται σε δυσμενή θέση και δύσκολα φαίνεται πως θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το Λαύριο προηγήθηκε με +8 (10-2 στο 5′), αλλά η Καβάλα ισοφάρισε 17-17 στο 10΄ και προσπέρασε, 22-25 στο 13′. Η Καβάλα πάλεψε και στη 2η περίοδο, με το ημίχρονο να βρίσκει πάντως τους γηπεδούχους προηγούμενους, 42-38. Η 3η περίοδος ήταν καθοριστική, αφού σ’ αυτό το διάστημα το Λαύριο σημείωσε 26 πόντους έναντι 9 της Καβάλας.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερελή έκλεισαν τους διαδρόμους και με πολυφωνία στην επίθεση βρέθηκαν στο +21, 68-47, στο 30΄. Το Λαύριο ήθελε απλά να καλύψει το -1, με το οποίο είχε ηττηθεί στην Καβάλα στον πρώτο γύρο, κάτι που κατάφερε με το παραπάνω, 99-63, σε… περίπτωση ισοβαθμίας με τους «Αργοναύτες» στο τέλος της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Παναγιώτου, Μπίκας

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 9 (3), Γιανγκ 14, Σακελλαρίου 5, Περράκης 3, Μπολντς 16 (2), Κρουμπαλί 16, Γιαννακόπουλος 5, Κακλαμανάκης 4, Κέσελ 15 (3), Καπώνης 3 (1), Μπάρλος 9 (1), Μπέμπης.

ΚΑΒΑΛΑ (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 7, Ουίλιαμς 11, ΜακΚι 6, Γιαννακίδης 4 (1), Κρομά 10, Βαν Ντερ Μαρς 4, Ταπούτος 6, Κοστόφ 12, Καλαϊτζίδης 4, Λίβας, Δεμερτζής.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.