Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Νίκη που του δίνει ελπίδες για την παραμονή ο Αρκαδικός

Ο Αρκαδικός πήρε τη νίκη που ήθελε για να συνεχίσει να ελπίζει στην παραμονή του, καθώς αξιοποίησε το πλεονέκτημα της έδρας και επιβλήθηκε στην Τρίπολη με 77-67 του Κολοσσού Ρόδου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη στην εφετινή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με έξι πόντους (10-16), αλλά με σερί 5-0 ο Αρκαδικός μείωσε σε 15-16, για να κλείσει η περίοδος με τον Κολοσσό προηγούμενο 20-18. Οι Πελοποννήσιοι προσπέρασαν με 24-23 στις αρχές του δεύτερου 10λεπτου και έκτοτε το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο ως το ημίχρονο, που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 36-32.

Ο Αρκαδικός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +11 (55-44) με το χρονόμετρο να δείχνει το 27ο λεπτό, ενώ στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 έγινε το 66-54. Οι «θαλασσί» δεν είχαν υποκύψει ακόμη, πάντως, και κάνοντας μια μίνι αντεπίθεση μείωσαν σε 65 με τρίποντο του Λιούις. Μέχρι εκεί όμως, αφού η ομάδα της Ρόδου δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περισσότερο, με τους Αρκάδες να είναι ψύχραιμοι και να παίρνουν και διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
(Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 15, Βαν Όστρουμ 3 (1), Νουουτίνεν 19 (1), Λι 2, Λέτζιον 15 (3), Τ. Τζόουνς 2, Κ. Τζόουνς 15 (2), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Καλλινικίδης 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
(Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 26, Σαλούστρος 9 (1), ΜακΓκί 4, Ντέιβις 6, Λιούις 6 (2)

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.