Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Εύκολο απόγευμα για τον Άρη, 83-68 τα Τρίκαλα

Νικηφόρα, 83-68, πέρασε ο Άρης από τα Τρίκαλα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 13η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 6 νίκες - 12 ήττες. Ουάιτ (22π., 10ρ.), ΜακΝίλ (21π.) και Χάγκινς (15π.) ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, με τους παίκτες του Πρίφτη να μοιράζουν 19 ασίστ! Από τα Τρίκαλα ξεχώρισε ο Τζόουνς με 17 πόντους. Ο αγώνας κρίθηκε στη 2η περίοδο, όταν ο Άρης με επιμέρους σκορ 10-0 έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Νικηφόρα, 83-68, πέρασε ο Άρης από τα Τρίκαλα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 13η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 6 νίκες – 12 ήττες. Ουάιτ (22π., 10ρ.), ΜακΝίλ (21π.) και Χάγκινς (15π.) ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, με τους παίκτες του Πρίφτη να μοιράζουν 19 ασίστ! Από τα Τρίκαλα ξεχώρισε ο Τζόουνς με 17 πόντους. Ο αγώνας κρίθηκε στη 2η περίοδο, όταν ο Άρης με επιμέρους σκορ 10-0 έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Αν και τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 25-23 με τη λήξη της 1ης περιόδου και με 28-23 λίγο μετά την επανέναρξη, ο Άρης απάντησε με επιμέρους σκορ 2-14, βρίσκοντας λύσεις από τους Ουάιτ και Χάγκινς (30-37 στο 18΄).

Οι παίκτες του Φλεβαράκη πάντως αντέδρασαν μειώνοντας μετά από σερί 5-0 σε 35-37. Τότε, όμως ο Άρης πίεσε στην άμυνα, είχε 7/14 τρίποντα στο α΄ μέρος και με τον Ξανθόπουλο να κλέβει τη μία μπάλα μετά την άλλη, οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με σερί 10-0 (35-47 σκορ ημιχρόνου).

Στο β΄ μέρος, το one man show του Ουάιτ είχε ως αποτέλεσμα το +18, 48-66 (με γκολ φάουλ του Ουάιτ) στο 28΄.

Στην 4η περίοδο, τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 57-66 στο 32΄ με σερί 9-0. Ο Άρης απάντησε με το τρίποντο του ΜακΝίλ, 2/2 βολές του Χάγκινς και ένα κάρφωμα του Ουάιτ στον αιφνιδιασμό για το 57-73. Πλέον, όλα είχαν κριθεί!

Διαιτητές: Φούφης, Μάνος, Γεωργιάδης (Τανατζής)

Τα δεκάλεπτα:
25-23, 35-47, 50-66, 68-83

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Τζόουνς 17(1), Κάντουγκαν 5, Τσιλούλης, Καραθανάσης 5(1), Τσιάρας 13(2), Βίλιαμσον 2, Καλλές 2, Ρόμπινσον 13(2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 9(8ρ.), Βαρυτιμιάδης 2

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 5(1), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Ουάιτ 22 (2), Ουότερς 5, Ζάρας 4, Χάγκινς 15, Κοέν 1, Μούρτος 8(2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 21 (5)

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.