Παρέμεινε στην κορυφή ο Ολυμπιακός με «διπλό» στο Λαύριο

Στην κορυφή της Α1 παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που νίκησε εκτός έδρας το Λαυρίου με 71-55 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν στην κορυφή τον Παναθηναϊκό, που νωρίτερα είχε επικρατήσει του Απόλλωνα Πατρών, έναντι του οποίου υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Το Λαύριο πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε να είναι κουρασμένος από τον αγώνα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παπανικολάου να κάνει τον καλύτερο αγώνα του από τότε που επέστρεψε στον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα ο Έλληνας διεθνής είχε 12 πόντους (3/4 διπ., 2/4 τρ.), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντάριους Τζόνσον-Όντομ που επίσης είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα και μια ασίστ. Πολύ καλός στο δημιουργικό κομμάτι ήταν και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που «μοίρασε» 10 ασίστ, ενώ είχε και 8 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κρουμπάλι που έκανε νταμπλ νταμπλ (10 π. και 10 ριμπ.) καθώς και οι Μπάρλος(11 π.) και Κέσελι (10π.)

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να δείχνει πως θα έχει ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Λαύριο αφού μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 7-0. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και αφού πρώτα ισοφάρισαν (11-11 στο 7΄) στην συνέχεια με ένα τρίποντο του Κέσελι πέρασαν μπροστά στο σκορ (14-11). Τελικά το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια. Το Λαύριο βασίστηκε στην ευστοχία των παικτών του στα δίποντα (51% έναντι 39% του Ολυμπιακού) αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ αφού υπέπεσε σε αρκετά λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Παρόλα αυτά οι νεοφώτιστοι στην Α1 βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 3 πόντους (35-32).

Στην επανάληψη το Λαύριο πήρε την μεγαλύτερη διαφορά στο αγώνα (+6, 40-34 στο 23΄)με τους Κρουμπάλι και Μπάρλο να κερδίζουν την «μάχη» κάτω από τα καλάθια. Κάπου εκεί η ομάδα του Πειραιά άρχισε να «ξυπνάει» και με επιμέρους σκορ 18-4 έκανε το σκορ 44-52 στο 28΄. Το Λαύριο όμως δεν τα παράτησε και με καλάθι τον Κέσελι ξαναπλησίασε στους 4 (49-53 στο 29΄) αλλά δύο βολές του Κέσελι και ένα τρίποντο του Παπανικολάου σχεδόν στην λήξη της περιόδου έκαναν το σκορ 49-58.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Μάντζαρη και Τζόνσον-Όντομ, και στην συνέχεια ένα καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +13 (53-66 στο 33΄), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό αστοχίας αφού μέσα στα περίπου έξι λεπτά αγώνα που ακολούθησαν ο μοναδικός πόντος που σημειώθηκε ήταν από βολή του Στρόμπερι.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Διαμαντής, Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρουμπαλί 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2).

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.