Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Διασυρμός του ΠΑΟΚ από τον Κολοσσό στη Ρόδο

Ήταν να μην πάρει την κάτω βόλτα και πάλι ο ΠΑΟΚ, καθώς όπως και στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ο «Δικέφαλος» γνωρίζει τη μία βαριά ήττα μετά την άλλη. Μετά το διπλό του Ρεθύμνου μέσα στην Πυλαία, οι Θεσσαλονικείς έχασαν και μάλιστα με μεγάλη διαφορά (74-56) από τον Κολοσσό στη Ρόδο για τη 19η αγωνιστική, αποδεικνύοντας πως οι απουσίες των τραυματιών, Σχορτσιανίτη και Βασιλειάδη, είναι αξεπέραστες για το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο Κολοσσός πήρε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα παίζοντας υποδειγματική άμυνα, ενώ στην επίθεση οι παίκτες του συνεργάζονταν με «κλειστά μάτια». Το σκορ μετά από 5 λεπτά αγώνα ήταν 12-2 για τους γηπεδούχους, αφού ο ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε για ακόμη μια φορά χωρίς Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Τελικά η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Κολοσσό να βρίσκεται στο +13 (24-11).

Οι «θαλασσί» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 19 πόντους (32-13 στο 13΄). Οι γηπεδούχοι, με «όπλο» την ευστοχία τους στα δίποντα (12/15, 80%) πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 15 πόντων (40-25).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν… σήκωσε το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και, με τους παίκτες της να έχουν βρει ρυθμό, διατηρούσε με μεγάλη άνεση απόσταση ασφαλείας από τον «Δικέφαλο του Βορρά». Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (54-33 στο 28΄). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα με τρίποντα, αλλά η αστοχία των παικτών του δεν τού έδωσε το δικαίωμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει «λευκή πετσέτα» και τους γηπεδούχους να επικρατούν με το τελικό 74-56, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από 2 σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56.

Διαιτητές:
Κορομηλάς, Ψαριανός, Θεωνάς

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Α. Λυκογιάννης):
Λίντεν 9 (2), Ρέλεφορντ 16 (2), Σαλούστρος 2, ΜακΓκι 8, Λιούις 8 (2), Λαρεντζάκης 13 (1), Μπίλης, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10 (2), Ντέιβις 5, Γεωργαλής, Αγγελάκος.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος):
Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 4 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 9 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 6 (2), Κόττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 2.

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.