Αρης... σαραντάρης «κατασπάραξε» τον άτυχο Κόροιβο

Αρης… σαραντάρης «κατασπάραξε» τον άτυχο Κόροιβο

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα ο Άρης, συντρίβοντας τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο Αλεξάνδρειο με 99-56, στο πλαίσιο της -εμβόλιμης- 19ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάγκινς 15, Ουότερς 13, ΜακΝίλ 12 και Ζάρας 10), ενώ πρώτος σκόρερ για τον Κόροιβο ήταν ο Τρότερ με 10.

Με ευκολία ξεπέρασε σήμερα ο Άρης στο Αλεξάνδρειο το «εμπόδιο» του Κόροιβου Αμαλιάδας, για τη 19η αγωνιστική της Α1. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 99-56, φτάνοντας έτσι τις 5 συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα (σ.σ. προηγήθηκαν οι επιτυχίες απέναντι σε Αρκαδικό, ΠΑΟΚ, Λαύριο, Τρίκαλα). Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζαμέλ Χάγκινς (15π., 2 κοψίματα), Ντομινίκ Γουότερς (13π.), Τζερέλ ΜακΝιλ (12π., 3 ασ.). Για τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Όμπι Τρότερ (10π., 4 ριμπ., 4 ασ.).

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, συνάντησε ουσιαστικά αντίσταση από τον Κόροιβο ο Άρης, διάστημα στο οποίο το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ. Στο 2΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (2-5), με τους γηπεδούχους, ελάχιστα αργότερα, να παίρνουν τα «ηνία» (10-7) και το ματς να πηγαίνει στα ίσια στο 5΄ (10-10), με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί από τα 6.75. Ο Άρης «απάντησε» με επιμέρους 10-2, έχοντας βασικούς εκφραστές τους ΜακΝίλ, Χάγκινς, που του έδωσε «αέρα» 8 πόντων στο 7΄ (20-12), για να πλησιάσουν στους 5 οι Αχαιοί στο 10΄, με 22-17.

Στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, με εκτελεστική δεινότητα, αποτελεσματική άμυνα, όμορφες συνεργασίες (17/22 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 13 ασίστ, 4 κοψίματα συνολικά η εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο), ο Άρης ήταν εξαιρετικός, με συνέπεια να ξεφύγει στο σκορ και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Mε επιμέρους σκορ 19-4 βρέθηκε στο 15΄ στο +20 (41-21), με τους Γουότερς, Γουάιτ να έχουν καταλυτική επιθετική συμβολή στο έργο του.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται περισσότερο στην έκταση της διαφοράς της νίκης για τους «κίτρινους». Στο 25΄ ο Άρης ήταν στο +22 (63-41) και δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο +32 (75-43). Στο 33΄ οι Θεσσαλονικείς πήγαν στο +42 (86-44) και δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα στο +45 (99-54). Το τελικό 99-56 διαμορφώθηκε με καλάθι του Χριστοδούλου, με τους υποστηρικτές του Άρη να ζητούν επιτακτικά να φτάσει η ομάδα τους 100 πόντους και τον Ζάρα να αστοχεί στην τελευταία επίθεση σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Παγώνης, Λόρτος

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9, Γουότερς 13 (1), Δίπλαρος 5, Ζάρας 10 (2), Χάγκινς 15, Κοέν 9 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 12 (2)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Νάνα 4, Χαριτόπουλος 6, Τρότερ 10 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6.

* «Ζεστό» χειροκρότημα, σε κάθε προσπάθειά του στο παρκέ, εισέπραξε από τους φιλάθλους του Άρη ο Στέλιος Πουλιανίτης, ο οποίος αγωνίζεται με δανεισμό από τους Θεσσαλονικείς στον Κόροιβο.

* Με αθλητική περιβολή, χωρίς, όμως, να μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του, παρακολούθησε το παιχνίδι από τον πάγκο του Κόροιβου ο τραυματίας Ντουέιν Ντέιβις.

* Κουτσαίνοντας άφησε τον αγωνιστικό χώρο για τον πάγκο του Κόροιβου, στα 1΄.50΄΄ πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, ο Ντάρελ Χάρις.

* Λεκτική αντιπαράθεση είχαν με το τέλος του αγώνα ο Ντόμινικ Γουότερς και ο Όμπι Τρότερ, με τη μεσολάβηση των συμπαικτών τους το επεισόδιο δεν πήρε έκταση.

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.