Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
«Εκτοξεύτηκε» στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, 76-73 τη Κηφισιά

Η παραγωγικότητα και η αποτελεσματική άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου, βοήθησε την ΑΕΚ να «οικοδομήσει» μία διαφορά ασφαλείας και να αντέξει στην πίεση της Κηφισιάς στον... επίλογο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο τελικό 76-73 στο ΟΑΚΑ, για την 20ή αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η Ένωση παρέμεινε με την 6η διαδοχική επιτυχία της και 16η στο πρωτάθλημα στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Η παραγωγικότητα και η αποτελεσματική άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου, βοήθησε την ΑΕΚ να «οικοδομήσει» μία διαφορά ασφαλείας και να αντέξει στην πίεση της Κηφισιάς στον… επίλογο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο τελικό 76-73 στο ΟΑΚΑ, για την 20η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Η Ένωση παρέμεινε με την 6η διαδοχική επιτυχία της και 16η στο πρωτάθλημα στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Πέταρ Πόποβιτς «καρδιοχτύπησε» τους ανθρώπους της Κηφισιάς, όταν σε διεκδίκηση του ριμπάουντ χτύπησε το κεφάλι του με τον αγκώνα του Μίλαν Μιλόσεβιτς και ξάπλωσε γεμίζοντας με αίματα το παρκέ. Ωστόσο, οι γιατροί και των δύο ομάδων έσπευσαν πάνω του και αφού του έκαναν τα απαραίτητα ράμματα αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Ο τεχνικός της Ένωσης, Γιούρι Ζντοβτς, είχε έντονο φραστικό επεισόδιο με τον Τζέι Κόβαν Μπράουν στο 14΄, τη στιγμή της αλλαγής του Αμερικανού γκαρντ.

Με ρεσιτάλ δημιουργίας (14 ασίστ έναντι 6 της ΑΕΚ) και πρωταγωνιστή της επίθεσης τον Χογκ (12π.) η Κηφισιά πήρε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, αποδίδοντας τα μέγιστα στην άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» από το 12-13 στο 8΄ σερί 0-8 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (12-21).

Ο Αμερικανός φόργουορντ της Κηφισιάς ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στο +11 (14-25 στο 12΄), αλλά η ΑΕΚ βρήκε πολύτιμα σουτ από τα 6.75, με τα οποία κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (36-39).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, η ΑΕΚ φρόντισε μέσα από την άμυνά της να «καθαρίσει» πρόωρα το παιχνίδι. Η Ένωση υποχρέωσε την Κηφισιά σε μόλις 7 πόντους σε αυτό το διάστημα και με ρεκόρ παραγωγικότητας (27π.) κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους +17 πόντους (63-46 στο 30΄).

Η Κηφισιά προσπάθησε με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχει μία σπουδαία ανατροπή, μείωσε σε 74-72 στα 29΄΄ πριν από τη λήξη, για να διαμορφώσουν το 75-73 από τη γραμμή του φάουλ Κάρτερ και Γκίκας. Με 1/2 βολές ο Χέρστον «έγραψε» το 76-73, που ήταν και τελικό, καθώς ο Κασελάκης αστόχησε δύο φορές στο τρίποντο της ισοφάρισης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης-Παναγιώτου-Γεωργιάδης