Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Το Λαύριο... προσγείωσε τον Κολοσσό και αύξησε ελπίδες παραμονής

Το Λαύριο… προσγείωσε τον Κολοσσό και αύξησε ελπίδες παραμονής

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία σημείωσε σήμερα το Λαύριο, που επικράτησε με 84-73 του Κολοσσού σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 των ανδρών. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέσελ με 21 πόντους, ενώ για την ομάδα της Ρόδου, ο Ρέλεφορντ είχε 19.

Το Λαύριο βρισκόταν σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση πριν την έναρξη του αγώνα, καθώς βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με τον σημερινό του αντίπαλο, που καταλάμβανε την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με το δεκάλεπτο να λήγει 22-20 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο έπαιξε εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας στους αντιπάλους του να σημειώσουν μόλις 11 πόντους, και με τους 24 που πέτυχαν οι παίκτες του πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων (46-31).

Πρωτεργάτες της διαφοράς των γηπεδούχων ήταν οι Γιάνγκ με 12 πόντους (4/5 σουτ), Μπολντς με 9 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές) και ο Κέσελ με 8 πόντους. Από την πλευρά της ομάδας της Ρόδου ο Λιούις ήταν πρώτος σκόρερ με 12 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός βελτίωσε την απόδοσή του και κατάφερε να μειώσει στους δέκα πόντους (64-52) στο 30΄ χάρη στις προσπάθειες του Ρέλεφορντ, Λαρετζάκη και Λιούις.

Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να πάρει και το τέταρτο δεκάλεπτο με 21-20, ωστόσο η διαφορά που είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι από το δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκε αδύνατο να καλυφθεί και το Λα΄θριο σημείωσε την 6η φετινή του νίκη, ενώ ο Κολοσσός γνώρισε την 12η φετινή του ήττα.

Ο παίκτης που κράτησε μπροστά το Λαύριο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Κέσελ με 21 πόντους και 6/6 δίποντα, με άξιους συμπαραστάτες τους, Μπολντς (5/8 τρίποντα) και Μπάρλο με 14 πόντους. Για τον Κολοσσό ο Ρέλεφορντ με 19 πόντους (6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ) και ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλέψίματα) ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-31, 64-54, 84-73.

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 21 (2), Νίξον 1, Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 14 (2), Μπολντς 17 (5), Γιανγκ 12 (1), Κρουμπαλί 13 (1), Σακελλαρίου 1, Περράκης, Γιαννακόπουλος 3 (1).

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ντέιβις 3, Λίντεν 12 (1), Ρέλεφορντ 19 (1), Σαλούστρος 3, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπιλής, Οικονομόπουλος, Γεωργαλής, ΜακΓκι 4.

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.