Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε ο Απόλλων με «θύμα» την Κηφισιά

Στον έναν βαθμό μείωσε την απόσταση που τον χωρίζει από την Κηφισιά ο Απόλλων επικρατώντας 73-66 στην Πάτρα, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί έφτασαν τους 30 βαθμούς (ισοβαθμούν με Κολοσσό, Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ) και θα δώσουν μάχη στις 5 τελευταίες στροφές της κανονικής περιόδου για παρουσία στην πρώτη εξάδα. Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μετρά 31 βαθμούς και αισθάνεται... απειλητικά την ανάσα των «διωκτών» της.

Στον έναν βαθμό μείωσε την απόσταση που τον χωρίζει από την Κηφισιά ο Απόλλων επικρατώντας 73-66 στην Πάτρα, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Αχαιοί έφτασαν τους 30 βαθμούς (ισοβαθμούν με Κολοσσό, Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ) και θα δώσουν μάχη στις 5 τελευταίες στροφές της κανονικής περιόδου για παρουσία στην πρώτη εξάδα. Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μετρά 31 βαθμούς και αισθάνεται… απειλητικά την ανάσα των «διωκτών» της.

Τόνι Μέιερ (17π.) και Δημήτρης Βεργίνης (15π.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Πάτρας, ενώ ο Ντάστιν Χογκ με 22 πόντους ξεχώρισε από την Κηφισιά.

Μετά τη βαριά ήττα στην Τρίπολη από τον Αρκαδικό, ο Απόλλων επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα θετικά αποτελέσματα. Η 1η περίοδος έληξε 14-14 και η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Η είσοδος του Βεργίνη αντί του Σάντλερ βοήθησε τους γηπεδούχους, με τον Γουντς να δίνει προβάδισμα 22-18.

Ο Χογκ μείωσε σε 24-21 για την Κηφισιά, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν βοήθειες από Βεργίνη και Πάλμπλαντ για το 29-21. Μέχρι το ημίχρονο, η Κηφισιά μείωσε σε 31-27. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με πίεση στην άμυνα προσπέρασαν με 36-29. Ο Μέϊερ πήρε τη σκυτάλη για το 48-39 και η 4η περίοδος ξεκίνησε με σκορ 48-41.

Όπως αποδείχτηκε, η Κηφισιά έμεινε από λύσεις στην επίθεση και υστέρησε στην άμυνα. Στον αντίποδα, με τον Αργυρόπουλο και τον Βεργίνη να «πυροβολούν» ήρθε το 62-50 για την ομάδα της Πάτρας. Αν και η Κηφισιά πλησίασε, 70-66 με τον Χογκ, ένα τρίποντο του Βεργίνη οδήγησε στο τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66

Διαιτητές: Σχινάς-Μάνος-Παντελίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας):
Αργυρόπουλος 5 (1), Τζαουάρα, Μέιερ 17 (2), Σάντλερ 7 (1), Γουντς 11, Βεργίνης 15 (3), Πάλμπλαντ 8 (1), Λαμπρόπουλος 2 (2), Άντερσον 8

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου):
Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 11, Χογκ 22 (1), Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4, Μάρσαλ 3 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 1, Σμιθ 9

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.