Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Επέτρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο, 75-67 τον Κόροιβο

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τη βαριά ήττα στα Τρίκακα και έκανε βήμα... εξάδας το Ρέθυμνο, επικρατώντας εντός έδρας, 75-67, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Κρήτες μετρούν πλέον 30 βαθμούς (9 νίκες - 12 ήττες) αλλά θα χρειαστούν και άλλα θετικά αποτελέσματα καθώς υπάρχει «συνωστισμός» στις τελευταίες θέσεις της οκτάδας των πλέι οφ. Η ομάδα της Ηλείας με 28 βαθμούς παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τη βαριά ήττα στα Τρίκακα και έκανε βήμα… εξάδας το Ρέθυμνο, επικρατώντας εντός έδρας, 75-67, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Οι Κρήτες μετρούν πλέον 30 βαθμούς (9 νίκες – 12 ήττες) αλλά θα χρειαστούν και άλλα θετικά αποτελέσματα καθώς υπάρχει «συνωστισμός» στις τελευταίες θέσεις της οκτάδας των πλέι οφ. Η ομάδα της Ηλείας με 28 βαθμούς παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλεξάνταρ Τσάπιν για τον Κόροιβο με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ στην 1η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 8-11 (5’) αλλά και με 10-15 (8’).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18. Μετά το 24-25 στη 2η περίοδο, ένα σερί 7-0 επέτρεψε στο Ρέθυμνο που εκμεταλλεύτηκε τα 9 λάθη του αντιπάλου να ξεφύγει με 31-25 (15’), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-30.

Η σωστή αμυντική λειτουργία έδωσε ώθηση στο Ρέθυμνο, για το 43-32, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +15 (50-35). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 3-8, μείωσαν σε 53-43, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο ώστε να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (60-47). Ο Βασιλόπουλος με τρίποντο μείωσε και στους -7, 64-57, αλλά δύο τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13, 70-57 και ο αγώνας είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.

Διαιτητές: Φούφης-Πουρσανίδης Γ.-Θεονάς