Περίπατος του Παναθηναϊκού απέναντι στο Λαύριο

Με νίκη συνέχισε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ του Λαυρίου με 94-56 και ξεπέρασαν τον -«αιώνιο» αντίπαλό τους- Ολυμπιακό στον βαθμολογικό πίνακα φτάνοντας τους 41 βαθμούς, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ένα ματς λιγότερο, καθώς αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζουν την Καβάλα στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Έλιοτ Ουίλιαμς με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παπαγιάννης (16), Φελντέιν (12) και Γιάνκοβιτς (10π., 7 ασίστ). Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μπολντς και Γιανγκ με 19 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Μετά από ένα «αναγνωριστικό» αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο όμως είχε την απαιτούμενη παραγωγικότητα από πλευράς Παναθηναϊκού (31-21), οι «πράσινοι» έκλεισαν όλους τους διαδρόμους και έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας είχαν μέχρι το ημίχρονο 67% ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς και 100% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, πήραν 13 πόντους από λάθη των φιλοξενούμενων, ενώ με ρεσιτάλ δημιουργίας (15 ασίστ έναντι 5 του Λαυρίου, με τους Φελντέιν και Καλάθη να έχουν μοιράσει από 4) και κορυφαίους στην επίθεση τους Ουίλιαμς (13π.) και Ραντούλιτσα (10π.) πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +25 (56-31).

Μάλιστα, με «ασφυκτική» άμυνα, η οποία περιόρισε το Λαύριο σε μόλις 2 πόντους μέχρι το 17΄, οι «πράσινοι» έτρεξαν από την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου επιμέρους σκορ 18-2 και προηγήθηκαν ακόμη και με 26 πόντους (49-23 στο 17΄).

Χωρίς να… κατεβάσει ταχύτητα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε το «δαιμονιώδη» ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση και στο δεύτερο ημίχρονο, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα. Οι «πράσινοι» αποζημίωσαν με εντυπωσιακά καρφώματα και άψογες συνεργασίες όσους βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ και καταχειροκρότησαν το «τριφύλλι» στη λήξη της αναμέτρησης, η οποία βρήκε την ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς στο +38 (94-56).

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κατραχούρας, Κωσταντινόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς):
Χέινς 2, Μποχωρίδης 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 9, Φελντέιν 12 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 16, Ουίλιαμς 17.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης):
Γιανγκ 16 (1), Κέσελ 3, Νίξον 3, Περάκης, Μπολντς 19 (2), Μπιρούτα 2, Κρουμπάλι 8, Τσίρος, Σακελλαρίου 3, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2.

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.