Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Ο ΠΑΟΚ έστειλε το Κόροιβο στη ζώνη του υποβιβασμού

Δυσκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σήμερα στο κλειστό της Πυλαίας, για την 25η αγωνιστική της Α1, επί του Κόροιβου Αμαλιάδας με 92-78. Αποτέλεσμα που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της κατάληψης της 5ης θέσης στη βαθμολογία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Σε δύσκολη θέση διατηρεί, από την άλλη, η ήττα τους Αχαιούς, αναφορικά με την προσπάθειά τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο» ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης (20π., εκ των οποίων οι 17 στο πρώτο ημίχρονο, 5 ασίστ). Το έργο του στήριξαν και οι Μιλένκο Τέπιτς (13π., 9 ριμπ., 3 κλ.), Βαγγέλης Μαργαρίτης (11π., 2 ασίστ), Νίκολα Μάρκοβιτς (10π., 5 ριμπ). Ξεχώρισαν για τον Κόροιβο οι Ντουέιν Ντέιβιτς (21π., εκ των οποίων οι 18 στο δεύτερο ημίχρονο, 5 ριμπ.), Ντάρελ Χάρις (17π., 14 ριμπ), Δημήτρης Χαριτόπουλος (15π.)

Μονοδιάστατο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με αμφότερες τις ομάδες να επιλέγουν επιθετικές επιλογές στη ρακέτα. Ο Χάρις ήταν αποτελεσματικότερος από τον Σχορτσανίτη, με συνέπεια ο Κόροιβος να έχει ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (2’ 2-6, 4’ 6-9).

Με τρίποντο από τον Βασιλειάδη, λίγο πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στο ματς (14-11). Η διαφορά «ανέβηκε» στο +10 στο 14’ (33-23), με τον Βασιλειάδη να συνεχίζει να… εκτελεί από τα 6.75 (17π., με 3/6 τρίποντα στο ημίχρονο και 2 ασίστ) και τους «ασπρόμαυρους» να βελτιώνονται αισθητά αμυντικά. Λίγο πριν φύγουν, δε, οι ομάδες για τα αποδυτήρια η απόσταση για τους γηπεδούχους πήγε στο +13 (46-33).

Το σκηνικό ανατράπηκε ολοκληρωτικά στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο Κόροιβος επανέκαμψε δυναμικά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 2-19, με βασικούς εκφραστές του τους Χαριτόπουλο, Ντέιβις, Χάρις έγινε «αφεντικό» στο ματς. Προηγήθηκε, αρχικά, στο 25’ με 48-54 και ελάχιστα αργότερα με +7 (50-57).

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύο φορές (58-58, 61-61), οι Αχαιοί έκλεισαν, όμως, το δεκάλεπτο προηγούμενοι με μισό καλάθι (62-63), καταφέρνοντας να πετύχουν συνολικά στη διάρκειά του 28 πόντους.

Πιέζοντας αμυντικά και βρίσκοντας επιθετικά λύσεις από τους Τέπιτς (4π.), Δέδα (1/1 τρίποντο), ο «Δικέφαλος» απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με 5 πόντους (33’ 70-65). Ο Κόροιβος μείωσε στον πόντο (70-69), ο ΠΑΟΚ δεν αποσυντονίστηκε και ξέφυγε με +7 (76-69) στο 36’. Διαφορά με την οποία φάνηκε να «καθαρίζει» τη νίκη, η αποβολή, εντούτοις, του Σχορτσανίτη (σ.σ. μετά από τέταρτο φάουλ, διαμαρτυρήθηκε και δέχτηκε τεχνική ποινή) στα 3’46’’ για το τέλος, έφερε ξανά… σασπένς στο παιχνίδι.

Με διαδοχικές βολές από τον Ντέιβις, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (76-74), για να «απαντήσει» ο ΠΑΟΚ με σερί 13-2 (σ.σ. με τον Βασιλειάδη να σκοράρει, με τρίποντο, τους πρώτους πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και τους Τέπιτς, Μαργαρίτη, Κλάντον, να συμβάλουν επιθετικά), να πηγαίνει στο 39’ στο 89-76 και να τελειώνει με το ματς. Το τελικό 92-78, έδωσε στους Θεσσαλονικείς τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο σκορ.

*Πρόβλημα την ύστατη στιγμή μέτρησε ο Κόροιβος για το παιχνίδι, με τον Αλεξάνταρ Τσάπιν. Ο 33χρονος Σλοβένος πόιντ γκαρντ έμεινε αναγκαστικά εκτός πλάνων, λόγω θλάσης στους προσαγωγούς

* Με ένα φωτεινό πίνακα διαθέσιμο διεξήχθη το ματς, καθώς ο δεύτερος του γηπέδου υπέστη βλάβη νωρίτερα σήμερα το πρωί (σ.σ. δεν έδειχνε σκορ και χρόνο), με συνέπεια να μην είναι εφικτό να αποκατασταθεί έγκαιρα το πρόβλημα

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-35, 62-63, 92-78

Διαιτητές: Φούφης , Τζαφλέρης, Παντελίδης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 13, Λιάπης 2, Βασιλειάδης 20 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 11 (11), Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 10, Χάτσερ 6 (2), Κλάντον 8

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Αλεν, Ντέιβις 21 (2), Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 15 (2), Κόβατς, Γουέμπστερ 12 (2), Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 7, Βασιλόπουλος, Χάρις 17 (1).