Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ υποβίβασε τον Αρκαδικό και παίζει πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ

Με νίκη έκλεισε η ΑΕΚ την κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ ανδρών. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς επικράτησε 87-74 του Αρκαδικού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε την τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος υπέκυψαν και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, αποχαιρέτησαν την κατηγορία στην οποία μετείχαν για πρώτη φορά.

Ο Αρκαδικός επιβεβαίωσε ότι ήταν η ομάδα με το κίνητρο στο σημερινό ματς, όταν ξεκίνησε με προβάδισμα (7-12) και πλουραλισμό στην επίθεση, τη στιγμή που τις επιθέσεις της ΑΕΚ μονοπωλούσε ο Μαρκ Κάρτερ έχοντας πετύχει τους 7 από τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας του.

Μετά το μέσον της β΄ περιόδου η Ενωση είχε ένα ξέσπασμα που της έδωσε το προβάδισμα αλλά και μια μικρή διαφορά στο +3 (33-30) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ομως, οι Αρκάδες αντέδρασαν υποδειγματικά, πέρασαν ξανά μπροστά και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (36-40) με τρίποντο του Τζόουνς στην εκπνοή.

Στην τρίτη περίοδο ο Κάρτερ ήταν ασυγκράτητος. Μακράν η καλύτερη εμφάνιση του Αμερικανου με τη φανέλα της ΑΕΚ, αφού σκόραρε από παντού, με εξαιρετικά ποσοστά (8/11 εντός πεδιάς και 21 πόντοι) όταν έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα έξι πόντων (55-49) στο 26΄, ενώ λίγο πριν από το τέλος της περιόδου με τρίποντο του Καλαμπόκη διαμορφώθηκε η μέγιστη τιμή της στο +7 (62-55).

Το ματς κρίθηκε από το παρατεταμένο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Το εύθραυστο πλεονέκτημα των τεσσάρων πόντων (62-58) μετατράπηκε σε προβάδισμα νίκης με ένα εντυπωσιακό 14-4 που διαμόρφωσε το 75-61 ακριβώς στο 35΄.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-74

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Κατραχούρας, Κοντίλης

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24 (4), Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης Παπαντωνίου, Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 11 (2), Καλαμπόκης 6 (2), Μαυροειδής 11, Μάικλ 1.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 18, Βαν Όοστρουμ 9, Νουούτινεν 2, Λι 9, Λίτζιον 3, Κ. Τζόουνς 15 (2), Στεφανίδης 8, Τ. Τζόουνς 4, Καλλινικίδης 6 (1), Εζόμο.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.