Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Νίκησε την Κηφισιά και «περιμένει» ο Παναθηναϊκός...

Νίκησε την Κηφισιά και «περιμένει» ο Παναθηναϊκός…

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Α1 για τον Παναθηναϊκό με ακόμα μία νίκη, 84-75 επί της Νέας Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο». Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση με ρεκόρ 25-1, ενώ εκκρεμεί το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού (24-1), την Τετάρτη με τον ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ.

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος για τον Παναθηναϊκό με ακόμα μία νίκη, 84-75 επί της Νέας Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο». Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση με ρεκόρ 25-1, ενώ εκκρεμεί το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού (24-1), την Τετάρτη με τον ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ.

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 15-7 στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά, όμως η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει ξανά και έφτασε στο μέγιστο σημείο της με τρίποντο του Στίγκερς που έγραψε το 26-17. Στο σημείο εκείνο άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που με επί μέρους σκορ 19-7 στα τελευταία έξι λεπτά της 2ης περιόδου, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (36-33).

Παρά τις προσπάθειες του Ελ-Αμίν από την περιφέρεια, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην απόλυτη κυριαρχία του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα κάτω από τα καλάθια. Ο Σέρβος πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη Basket League, σε ιδανικό χρονικά σημείο, δηλαδή τέσσερις ημέρες πριν την πρώτη κόντρα με τον Γιάννη Μπουρούση και την Κάχα Λαμποράλ (Τετάρτη) για την Ευρωλίγκα.

Ωστόσο, μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα 2/2 τρίποντα του Μποχωρίδη, ο οποίος μέσα σε δύο λεπτά στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην αρχή της τέταρτης, έστειλε τη διαφορά στο +10 (58-68). Η νίκη ήλθε σχετικά εύκολα για τους «πράσινους» που γνωρίζουν ότι δεν είναι ρεαλιστικό να ελπίζουν σε νίκη του Ρεθύμνου επί του Ολυμπιακού την Τετάρτη.

Συνεπώς προετοιμάζονται για τα play off της Ευρωλίγκας, αλλά και για το… μειονέκτημα έδρας στην Α1. Έκτη θέση και ξανά play off για την Κηφισιά του Ηλία Παπαθεοδώρου που απέδειξε και φέτος ότι αποτελεί υπολογίσιμη δύναμη του ελληνικού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Αναστόπουλος Αντ., Μπούσιας

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 5 (1), Κασελάκης 11 (3), Χογκ 8, Ελ-Αμίν 24 (5), Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 8 (1), Σταμάτης 5 (1), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3, Σπυριδωνίδης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 8, Ραντούλιτσα 19, Γκιστ 11 (2), Καλάθης 6, Ουίλιαμς 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 8 (2), Φώτσης 10 (1), Χάντερ 2, Χέινς 10 (2).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.