Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Νίκη παραμονής για τον Κόροιβο, 86-69 το Λαύριο

Την παραμονή του στην Α1 πανηγύρισε ο Κόροιβος επικρατώντας 86-69 του Λαυρίου, στην 26η και τελευταία αγωνιστική. Μία παραμονή που ήρθε για την ομάδα της Ηλείας σε συνδυασμό με την ήττα του Αρκαδικού (υποβιβάστηκε) από την ΑΕΚ και τη νίκη των Τρικάλων επί του Απόλλωνα Πατρών. Πρώτος σκόρερ του Κοροίβου αναδείχτηκε ο Ντουέιν Ντέιβις με 25 πόντους.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την πίεση των παικτών του Κοροίβου και κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά, αλλά μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η ομάδα της Αμαλιάδας πέρασε μπροστά με βραχεία κεφαλή, 22-21.

Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου ανέβηκαν επιθετικά στη 2η περίοδο και σημειώνοντας 28 πόντους σ’ αυτό το διάστημα πήγαν στα αποδυτήρια στο +7, 50-43. Όμως, στην 3η περίοδο, ο Κόροιβος έβαλε τις βάσεις για μία νίκη που εν τέλει αποδείχτηκε «χρυσή», καθώς Τρίκαλα και ΑΕΚ αναδείχτηκαν νικητές επιτρέποντας στο σύλλογο της Ηλείας να πανηγυρίσει την παραμονή.

Ο Κόροιβος ξέφυγε με 65-44 στο 26ο λεπτό, ενώ στο 30΄ ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 71-52 υπέρ των γηπεδούχων. Στην 4η περίοδο, το Λαύριο σημείωσε μόνο 17 πόντους και ο Κόροιβος νίκησε 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 50-43, 71-52, 86-69

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Κορομηλάς, Σταματόπουλος

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 25 (2), Ουέμπστερ 5 (1), Σλαφτσάκης 9, Βασιλόπουλος 3 (1), Χάρις 8, Άλεν 16 (2), Συνετός, Πουλιανίτης 4 (1), Χριστοδούλου 5 (1), Χαριτόπουλος 11

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κρουμπάλι 8, Σακελλαρίου 2, Νίξον 10 (1), Μπάρλος 4, Μπολντς 11 (1), Γιανγκ 12, Κέσελ 2, Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 7 (1), Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 10 (3)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι