Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Προβάδισμα του ΠΑΟΚ με «break» επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Με σπουδαία ανατροπή ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ, έκανε το «break» στη σειρά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, καθώς ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (23/4, 20:00) στο κλειστό της Πυλαίας. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 83-78 της ΑΕΚ, στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό, με «αστείρευτη» παραγωγικότητα στον επίλογο του αγώνα (σ.σ. 31 πόντοι!) και έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την πρόκρισή.

Με σπουδαία ανατροπή ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ, έκανε το «break» στη σειρά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, καθώς ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (23/4, 20:00) στο κλειστό της Πυλαίας.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 83-78 της ΑΕΚ, στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό, με «αστείρευτη» παραγωγικότητα στον επίλογο του αγώνα (σ.σ. 31 πόντοι!) και έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την πρόκρισή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που γύρισαν από το -17 (35-18 στο 14΄), αναδείχθηκε ο Ουίλιαμ Χάτσερ με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Βασιλειάδης με 17 και κομβικό τρίποντο στα 38΄΄ για τη λήξη, όταν διαμόρφωσε το 75-78 και «πάγωσε» το ΟΑΚΑ. Από την Ένωση ξεχώρισε ο «συνήθης ύποπτος», Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, με 19 πόντους, αλλά και δύο καθοριστικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, που έκριναν την αναμέτρηση (λάθος πάσα στα 17΄΄ και άστοχο τρίποντο στα 6΄΄).

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ βρίσκεται ενώπιον της ανατροπής μίας εις βάρος του παράδοσης, που τον θέλει να χάνει το τρένο της πρόκρισης όταν αγωνίζεται στον πρώτο γύρο των πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει ρεσιτάλ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και τον Σάκοτα να βρίσκει στόχο από τα 6.75 η ΑΕΚ κατάφερε από το 8-7 στο 5΄ να τρέξει επιμέρους σκορ 13-1 και να προηγηθεί στο 8΄ με +13 πόντους (21-8), ενώ μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +8 (24-16).

Με τον Μιλόσεβιτς να ηγείται της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης και τον Σάκοτα να παραμένει «ζεστός» από τα 6.75 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στο +17 (35-18) στο 14΄, ενώ με σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (41-33). Η Ένωση έμεινε πιστή στο αμυντικό και επιθετικό της πλάνο και στην τρίτη περίοδο (61-52), χωρίς όμως να υπολογίζει στο ρεκόρ παραγωγικότητας του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο.

Οι Θεσσαλονικείς «έσφιξαν» την άμυνα τους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 4-13 και στο 35΄ ισοφάρισαν σε 65-65.

Τα διαδοχικά λανθασμένα φάουλ των γηπεδούχων έδωσαν στον ΠΑΟΚ αέρα 4 πόντων, βρίσκοντας στόχο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (69-73 στο 37΄), ενώ ακόμα κι όταν ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε σε 75-75 στα 41΄΄ για τη λήξη, ο Βασιλειάδης είχε το… κρύο αίμα για να απαντήσει από τα 6.75 και να βάλει σε τροχιά νίκης τον ΠΑΟΚ.

Μία νίκη που ήρθε από την ευστοχία των φιλοξενούμενων από τη γραμμή του φάουλ και από τα λάθη της ΑΕΚ στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Φούφης, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10 (2), Μαυροειδής 4, Έρικ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).