Κυριακή 19 Μαϊου 2024
Πρόκριση στο ρελαντί του Ολυμπιακού επί του ΑΓΟΡ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο Ρέθυμνο του ΑΓΟΡ (77-73) και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο όντας κοντά στο σκορ (36-40) αλλά από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο Ρέθυμνο του ΑΓΟΡ (77-73) και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο όντας κοντά στο σκορ (36-40) αλλά από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Δείτε τι έγινε στους αγώνες του Σαββάτου

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με το σκορ να είναι στο 6-5 και τον ρυθμό πολύ κακό. Οι φιλοξενούμενοι συγκεντρώθηκαν και με μικρό σερί έφτασαν στο 6-13 για να απαντήσει το Ρέθυμνο με 10-0 σερί, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε αστοχία στην αρχή με τον ΑΓΟΡ να κρατάει τη διαφορά αλλά η είσοδος του Ουόρικ έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με μικρή διαφορά (36-40).

Ο Σφαιρόπουλος μάλλον… κατσάδιασε τους παίκτες του οι οποίοι στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαν… φουριόζοι και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να φτάσουν σε διαφορά ασφαλείας (49-66).

‘Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στα τελευταία λεπτά σε 71-75 (1:28» για το τέλος), με τον Αθηναΐου να δίνει την χαριστική βολή στους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα
: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (3), Μάντεν 12 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Στόουν 3, Κάρτερ 14, Σχίζας 5 (1), Σάφτενααρ 3 , Τσακαλέρης 3 (1), Χάροου 17 (2), Πανατεράκης, Δουλγεράκης 3 (1), Θεοδωρίδης 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 4, Χάντερ 11, Στρόμπερι 3 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ 17 (6ριμπ), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι 5, Αθηναίου 2.

Το πρόγραμμα των 2ων αγώνων

Σάββατο, 23 Απριλίου
Κηφισιά – Άρης 103-108
ΠΑΟΚ–ΑΕΚ 59-86

Κυριακή, 24 Απριλίου

ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (Κομισάριοι)
Ρέθυμνο–Ολυμπιακός 73-77

Μεγάλη Τετάρτη, 27/4

Βενετόκλειο 17:00 Κολοσσός Ρόδου–Παναθηναϊκός Μάνος, Δεσλής, Διαμάντης (Βιτζηλαίος)

3οι ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (Εάν χρειαστεί)

Μ. Τετάρτη 27 Απριλίου

ΣΕΦ 16:30 Ολυμπιακός–Ρέθυμνο Παφίλης, Παντελίδης, Αναστόπουλος Α. (Ορφανός)
ΟΑΚΑ 18:45 ΑΕΚ–ΠΑΟΚ Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Σταματόπουλος (Βιδάλης)

Τρίτη, 3 Μαΐου

ΟΑΚΑ 17.00 Παναθηναϊκός–Κολοσσός Ρόδου Γεωργιάδης, Μπίκας, Τσούνας (Ακέλ)

Κολοσσός Ρόδου–Παναθηναϊκός 27/4

* Εφόσον χρειαστεί 3ος αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4) για τα 3 ζευγάρια πλην αυτού του Παναθηναϊκού που έχει οριστεί για τις 3/5.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

LIVE: Αρσεναλ – Έβερτον

LIVE: Αρσεναλ - Έβερτον. Παρακολουθήστε live στις 18:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αρσεναλ - Έβερτον για την 38η αγωνιστική της Premier League. Τηλεοπτικά από Novasports 3HD.