Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Δύσκολα, αλλά στη ημιτελικά ο ΠΑΟ με νίκη και στη Ρόδο

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1, ύστερα από τη νίκη του με 71-80 στη Ρόδο και «σκουπίζοντας» με 2-0 τη σειρά με τον Κολοσσό. Αντίπαλος του Διαμαντίδη και της παρέας του στους «4» ο 3ος της κανονικής περιόδου Άρης. Οι Ροδίτες έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, με τα εξαιρετικά ποσοστά τους στο 3ποντο (13/30, 43%).

Οι Ροδίτες έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, με τα εξαιρετικά ποσοστά τους στο 3ποντο (13/30, 43%). Στο 37’ ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 71-74, αλλά στη συνέχεια η καλή άμυνα και τα σουτ από Φώτση-Παππά απέτρεψαν την ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων, που υπέπεσαν σε σωρεία λαθών (17 έναντι 8 του Παναθηναϊκού).

Κορυφαίοι των νικητών οι Τζέιμς Γκιστ (doudle-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ) και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (11 π. σε μόλις 12 λεπτά συμμετοχής). Από τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στα πλέι οφ, ξεχώρισε οι Λιουις (14π., αποβλήθηκε με 5 φάουλ), ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Λαρεντζάκης, Αχόνεν.

Στην ανάπαυλα τιμήθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης από τη διοίκηση του Κολοσσού για την προσφορά του στο μπάσκετ, ενώ ο αρχηγός του «τριφυλλιού» με τρίποντο στα μέσα της 3ης περιόδου, ξεπέρασε τον τέως αρχηγό Φραγκίσκο Αλβέρτη στην 5η θέση των σκόρερ της Α1 όλων των εποχών.

Δεν αγωνίστηκαν για τον Παναθηναϊκό οι τραυματίες Γιάνκοβιτς (υποβλήθηκε σε εγχείρηση και χάνει τη σεζόν) και Παπαγιάννης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι κι έτσι ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-19 χάρη στην εξαιρετική ευστοχία του πίσω απ’ τη γραμμή των 6.75 μέτρων (4/5) και με τον Λαρεντζάκη ζεστό με 10 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου δεκαλέπτου η αποθέωση που γνώρισε εισερχόμενος στο παρκέ, στο 8ο λεπτό του αγώνα, ο Δημήτρης Διαμαντίδης από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Βενετόκλειο, με κάποιους φίλους του «τριφυλλιού» να ζητούν από τον Διαμαντίδη να μην σταματήσει στο φινάλε της σεζόν.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με άριστη οργάνωση από τον αρχηγό του και «εκτελεστές» τους Χάντερ, Ουίλιαμς αντεπιτέθηκε, μετατρέποντας το 23-19 του Κολοσσού σε 23-27 κλείνοντας το πρώτο μέρος στη μεγαλύτερη μέχρι τότε υπέρ του διαφορά (+9, 37-46). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 15-6 ισοφαρίζοντας το ματς (52-52), στα μέσα της περιόδου, ωστόσο οι «πράσινοι» έκλεισαν την περίοδο στο +5 (58-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Διαμαντίδη να το παίρνει προσωπικά, οι πράσινοι ξέφυγαν για ακόμη μια φορά με οκτώ, 62-70. Ο Κολοσσός επέστρεψε, 69-71 και 71-74 στο 37’. Ένα προσωπικό καλάθι του Παππά και ένα τρίποντο του Φώτση έκρινε το νικητή, αφού στο τελευταίο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στους Ροδίτες να σκοράρουν, 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-46, 58-63, 71-80

Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής, Διαμάντης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12 (2), Λίντεν, Άχονεν 12 (4), ΜακΓκι 10, Λιούις 14 (4), Μπιλλής 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 6, Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 7 (1), Αγγελάκος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 1, Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 14, Καλάθης 7 (1), Ουίλιαμς 12 (1), Φώτσης 11 (3), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 3, Διαμαντίδης 6 (1), Χάντερ 2, Χέινς 3 (1).