Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Με «σβηστές μηχανές» ο ΠΑΟ 81-71 τον Προμηθέα Πατρών

Σε ένα παιχνίδι που είχε περισσότερο το χαρακτήρα ενός τεστ.. ετοιμότητας και δοκιμών στα γκαρντ από τον Αργύρη Πεδουλάκη, ο Παναθηναϊκός Superfoods χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, για να μπει σε τροχιά... νίκης, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν βγήκαν και... τρωτά σημεία στην επιφάνεια. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 81-71 του Προμηθέα Πατρών στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ και ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Α1 Ανδρών.

Σε ένα παιχνίδι που είχε περισσότερο το χαρακτήρα ενός τεστ.. ετοιμότητας και δοκιμών στα γκαρντ από τον Αργύρη Πεδουλάκη, ο Παναθηναϊκός Superfoods χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, για να μπει σε τροχιά… νίκης, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν βγήκαν και… τρωτά σημεία στην επιφάνεια.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 81-71 του Προμηθέα Πατρών στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ και ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» προβλημάτισαν και πάλι από τα 6.75 (5/23 τρίποντα!) και τη γραμμή των ελευθέρων βολών, υπέπεσαν σε πολλά λάθη (15), αλλά ο Πεδουλάκης είδε τον Μποχωρίδη να βγάζει διάθεση σε άμυνα και επίθεση, τον Παππά να έχει ωραίες συνεργασίες με τους ψηλούς στην επίθεση και να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 15 πόντους, τον Νικ Καλάθη να κυριαρχεί στο κομμάτι της δημιουργίας (5 ασίστ) και τον Μπουρούση πρώτο σκόρερ με 18 πόντους.

Από τους Αχαιούς, από τους οποίους βασικοί παίκτες φορτώθηκαν γρήγορα με φάουλ, με αποκορύφωμα την έξοδο του Φαγέ στο τρίτο δεκάλεπτο με 5, ξεχώρισε ο Άντερον με 15 πόντους.

Η… εμμονή του Προμηθέα από τα 6.75 (είχε 19 προσπάθειες με 7 εύστοχες), σε συνδυασμό με την αστοχία του Παναθηναϊκού Superfoods από την ίδια θέση (2/10), αλλά και τις διαδοχικές δοκιμές του Αργύρη Πεδουλάκη στις θέσεις των γκαρντ, ελέω του τραυματισμού του Μάικ Τζέιμς, είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τους Αχαιούς σε απόσταση… αναπνοής (20-17).

Ο «βομβαρδισμός» τριπόντων από τον Φαγέ στη δεύτερη περίοδο, αλλά και η απόφαση του Πεδουλάκη να ξεκουράσει τον Μπουρούση, βοήθησε τον Προμηθέα να απαντήσει στην προσπάθεια των «πράσινων» να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο +7 (43-36). Εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα σε αυτό το διάστημα ο Μποχωρίδης, ενώ ο Μπουρούσης δέχθηκε όλο το βάρος της επίθεσης…

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, ο Παππάς συνεργάστηκε άψογα με τον Μπουρούση, η άμυνα του «τριφυλλιού» έκανε τη δουλειά της, βγάζοντας «off» με 5 φάουλ τον Φαγέ, και ο Παναθηναϊκός Superfoods με επιμέρους σκορ 22-12 εκτόξευσε στο 29΄ τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+17, 65-48). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τους «πράσινους» να βγάζουν την… υποχρεώση με το τελικό 81-71.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης-Ανδρικόπουλος-Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-36, 67-50, 81-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Superfoods (Πεδουλάκης):
Σίνγλετον 11, Ρίβερς 7 (1), Γκιστ 5, Χαραλαμπόπουλος 8, Καλάθης 9(1), Μποχωρίδης 6 (1), Καλάθης Π. 2, Φώτσης, Παππάς 15 (1), Μπουρούσης 18.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Πάτρας (Βετούλας):
Γκίκας 8 (2), Φαγέ 12 (3), Τζόνσον 2, Μουρ 12 (1), Άντερσον 15 (1), Πέττας 3(1), Γερομίχαλος 6, Τσάμης 6 (2), Κυριλής, Σαρικόπουλος 7

Πιτίνο: «Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν ο έκτος παίκτης»

Ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.