Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Εύκολο απόγευμα για το Λαύριο που διέλυσε τα Τρίκαλα

Με αμυντικό ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο το Λαύριο εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξε πίσω... Η ομάδα του Χρήστου Σερελη επικράτησε με 86-56 των φιλοξενούμενων Τρικάλων, για την 3η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και συμπλήρωσε τις δύο επιτυχίες στο φετινό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα μέτρησαν τη δεύτερη αποτυχία σε ισάριθμες αναμετρήσεις μακριά από το «σπίτι» τους.

Με αμυντικό ρεσιτάλ στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξε πίσω… Η ομάδα του Χρήστου Σερελη επικράτησε με 86-56 των φιλοξενούμενων Τρικάλων, για την 3η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και συμπλήρωσε τις δύο επιτυχίες στο φετινό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα μέτρησαν τη δεύτερη αποτυχία σε ισάριθμες αναμετρήσεις μακριά από το «σπίτι» τους.

Το Λαύριο «έπνιξε» με την άμυνα του τα Τρίκαλα στη δεύτερη περίοδο, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους σε μόλις 8 πόντους. Την ίδια στιγμή ο Πάντερ ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και με 10 διαδοχικούς πόντους του (2 τρίποντα) βοήθησε το Λαύριο να τρέξει από το 26-17 ένα σερί 13-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μπολντς, και να ξεφύγει με 39-17 στο 16΄, βάζοντας τις βάσεις για τη δεύτερη νίκη του.

Η παραγωγικότητα του Λαυρίου αυξήθηκε αισθητά στην τρίτη περίοδο (31π.) και με τους φιλοξενούμενους να τα… σπάνε από τα 6.75 (μόλις 3/23 τρίποντα) η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε… περίπατο για τους γηπεδούχους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Παναγιώτου, Μαλαμάς

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 71-40, 86-56

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 12(1), Γιανγκ 10(2), Αθανασούλας 11(3), Κοκ 4, Μπολντς 3(1), Τζόνσον 16(2), Πάντερ 19(4), Στεφανίδης, Περράκης 3(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης 4(1)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 10, Μπάρλοου 17(2), Καλογιαννίδης, Χάουτον 6, Λίποβι 2, Μακ Μίλαν 6, Καραθανάσης 2, Καλλές, Βαρυτιμιάδης 2

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι